OSMANİYE BAROSU’NUN  FUTBOL TURNUVASI KURALLARI VE GİRİŞ KOŞULLARI BELLİ OLDU

 

2Osmaniye Baro Başkanlığı Kupası Halı Saha Futbol Turnuvası Tertip Komitesi belirlendi. Tertip Komitesi ilk toplantısını yaparak, Halı Saha Futbol Turnuvasının kurallarını, giriş şartlarını belirlemiş bulunmaktadır.

Halı Saha Futbol Turnuvası için 13 Şubat 2017’e kadar başvuru süresi öngörüldü. Açılış maçı 20 Şubat  2017 tarihinde ve tüm maçlar ÇENET kardeşler spor tesislerinde yapılacak. Turnuva ile ilgili tüm duyuru ve bilgiler, karşılaşma sonuçları, puan durumları, itirazlar sonucu tertip komitesi kararlarını www.osmaniyebarosu.org.tr  adresinden  Futbol Turnuvası bölümünden takip edebilirsiniz.

 

Turnuva Kuralları:

BAŞVURU ŞARTLARI:
*Turnuvaya; Osmaniye Valiliğine bağlı kurumlar ve bu kurumların ilgili birimleri ile Turnuva Tertip Komitesi tarafından turnuvaya davet edilmiş kurum ve kuruluşlar , giriş şartlarına uygun olarak oluşturulmuş bir veya birden fazla takım ile katılabilir. Katılacak takımlar ve oyuncuları için istenen belgeler “Başvuru Dilekçesi Formunda” belirtilmiştir.

*Takımların Başvuru Dilekçe Formuna takım temsilcisinin ad soyad ve cep telefonu numarasını yazmaları önemle rica olunur. (Takım temsilcileri ile Whatsapp gurubu oluşturulacaktır)

*Turnuvaya katılacak olan takımlar bir defaya mahsus turnuva katılım ücreti olarak 150 TL ödeyecektir. Bu ücret turnuva başlamadan önce Osmaniye Baro Başkanlığına Ödenecektir.  Belirlenen ücreti kura çekim öncesine kadar yatırmayan takım kuraya katılamaz. (Katılım ücreti her takımın en az üç maç yapacağı ve hakem ücreti dikkate alınarak belirlenmiştir.)

*Kura çekimi, karşılaşmaların sonuçları, puan durumları, tertip komitesi kararları ve diğer turnuva ile ilgili her türlü bilgi ve duyuruwww.osmaniyebarosu.org.tr   adresinde Futbol Turnuvası bölümünde yayınlanacaktır.

 

TURNUVA KURALLARI:

*Karşılaşmaların hakemleri ve saha komiserleri Tertip Komitesi tarafından belirlenir ve atanır.

*Turnuvaya katılacak takımların bildirecekleri oyuncu listelerinde sayı sınırlaması yoktur. İstedikleri sayıda oyuncu bildirebilirler.  *Bir oyuncu turnuva boyunca sadece bir takımda oynayabilir. Aynı kurumun başka takımı da dahil başka bir takımda oynayamaz.

*Turnuvaya katılan bir takım oyuncularını kendi kurumundan oluşturmalıdır. Tertip Komitesince turnuvaya davet edilen kurumlardan olmak kaydıyla her takım  iki oyuncusunu farklı kurumdan seçebilir.

*Turnuvaya katılacak olan takımların oyuncuları için yaş sınırlaması yoktur.

*Takım isimlerinin katıldıkları kurumun adını temsil edecek şekilde seçilmesi turnuvanın amacına daha uygun olacağı için zorunludur. Ancak bir kurumdan birden fazla takım çıkması halinde takım isimlerine takımları birbirinden ayırt edici eklemeler yapılabilir.

*Takımlar en az 1 kaleci ve 6 oyuncudan oluşur ve bu şekilde oyuna başlar orta hakemin yönetiminde maç oynanır.  ( Kura çekilişi sırasında takım temsilcileri ile turnuvanın 1 kaleci 5 oyuncu şeklinde yapılması konusu görüşülecek olup oluşacak çoğunluk görüşü çerçevesinde turnuvanın bu kuralı değiştirilebilecektir.)

* Maçına eksik oyuncu ile gelen takım en az 1 kaleci 4 oyuncu ile oyuna başlayabilir. Daha az olması halinde, hiç gelmemesi durumunda ve maç başlama saatinden 10 dakika geç gelmesi durumunda karşılaşma hakem tarafından tatil edilir ve o takım 3-0 hükmen yenik sayılır. Ayrıca maç içinde bir takımın 3 kırmızı kart görüp 4 kişi kalması halinde o takım o anda galip bile olsa 3-0 hükmen yenik sayılır, rakip galipse o anki skor geçerli sayılır.
*Karşılaşan takımların oyuncuları, takım listelerine göre saha komiseri tarafından kontrol edilir, takım sorumluları tarafından oyunculara itiraz gelmesi durumunda saha komiseri kimlik kontrolü isteyebilir, uygunsa hakem karşılaşmayı başlatır. Oyuncu değişiklikleri de saha komiseri tarafından listelere uygun olarak yapılır. Karşılaşma başladıktan sonra takım listelerine yapılan itiraz sonucu maç tatil edilmez, oynanır, karşılaşma sonunda hakem raporuna bu itirazı belirtir, ya da karşılaşma bittikten sonra yapılacak listelere itirazlar tertip komitesi tarafından karara bağlanır. Listelere aykırı oyuncu oynatan takım o karşılaşma için 3-0 hükmen yenik sayılır.

*Takımlar maç saatinden en az 5 dakika önce sahada hazır bulunacaktır.

*Maçtan sonra yapılacak yazılı itirazlar ise en geç 24 saat içerisinde tertip komitesine ulaştırılmak zorundadır. Bunun haricindeki itirazlar değerlendirme dışında bırakılacaktır. İtirazlar en kısa sürede tertip komitesi tarafından değerlendirilerek internet sitesinde yayınlanır.

*Karşılaşmalar oluşturulacak gruplara göre tek devre lig usulüne göre oynanır. Lig usulü sonunda puan sıralamasında grupların 1. ve 2. takımları finallere yükselir. Puanlarda eşitlik olması durumunda 1. ve 2. takımı belirlemek için öncelikli olarak “genel averaja” bakılır, yine aynı ise iki takımın birbirleri ile yaptıkları karşılaşma sonucuna bakılır. Eşitlik yine bozulmazsa gol averajına göre karar verilir.

ÖNEMLİ NOT: (Takımların gurup maçları oynanırken bir takım gurup maçlarının bir yada bir kaçına çıkmıyorsa, o gurupta puan eşitliği nedeni ile üst tura çıkacak takımın gol averajı ile belirlendiği durumlarda, maçlara çıkmayan takım ile daha önce maç yapmış takımın aldığı sonuç 3-0 dan daha farklı olsa bile puanı eşit ve maç yapamamış diğer takım ile gol averajı hesabında 3-0 olarak dikkate alınır.)

OYUN KURALLARI:

*Maçlara kolye, yüzük ve saat vb. tehlikeli aksesuarla çıkılamaz. Ayrıca pantolon gömlek gibi giysilerle oynanamaz, normal spor kıyafetleri halı saha ayakkabısı ile oynanabilir. Forma renklerinin benzer olması durumunda hangi takımın bip giyeceğine hakem karar verir.

*Her takım sınırsız oyuncu değiştirebilir, oyundan çıkan oyuncu tekrar oyuna giremez. Kaptanlar arasında kura atışı ile top ve alan seçilir oynanacak futbol topunun seçimini hakem yapar.

*Turnuva maçları 2 x 25 dakika oynanır, devre arası dinlenme süresi 5 dakikadan fazla olamaz.
Ofsayt ve geri pas dışındaki bütün futbol oyun kuralları geçerlidir.

ANCAK:
Taç atışları ayakla yapılır.

Serbest vuruşlarda baraj mesafesi, 3(üç) normal adım mesafesidir.

Ofsayt kuralları uygulanmayacaktır.

Aut atışlarını kullanmak zorunludur. Direk yapılan aut atışında hiç kimseye değmeden kaleye giren top gol sayılmaz.
* Maçı yöneten hakemin sakatlanması veya kendisinin devam etmek istememesi gibi hallerde tertip komitesi hakemi maçın herhangi bir bölümünde değiştirmeye yetkilidir.

*Oyun kurallarından ihraç cezası alan sadece o  maçta oynayamaz. İhraç cezasının sebebi hakem raporuna göre şiddetli hareket, küfür ve saldırı gibi nedenlerden olursa bu oyuncuların durumları tertip komitesi tarafından belirlenir.

*Maçlarda galibiyete 3, beraberliğe 1, mağlubiyete ise 0 puan uygulanır.

*Guruplarında 1. ve 2. sıralarda yer alan takımlar bir üst tura yükselirler. Bir üst tur maçlarda yer alan takımlar; Maçlarını eleme usulüne göre oynarlar. Maçların berabere bitmesi durumunda üst tura geçecek takım müsabakadan hemen sonra seri şekilde yapılacak 5′ er penaltı sonucunda belirlenir. Penaltı atışları eşitlik bozulana kadar devam eder.
*Turnuva sonunda dereceye giren ilk üç takıma kupa verilecektir.

*Burada yazılı olmayan kurallar haricinde çıkacak her hangi bir anlaşmazlık halinde verilecek yazılı dilekçeye istinaden veya resen Tertip Komitesi yetkilidir.

 

TURNUVA İLE İLGİLİ SORULARINIZ İÇİN;

İletişim Tel: 0.542.536 53 96 Yusuf ALKAYA (Tertip Komitesi Üyesi)

HASAN KILIÇ