OSMANİYE BAROSUNDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Osmaniye Barosu’ndan Olağan Üstü Genel Kurula Destek YokBazı Baro yönetimlerinin Türkiye Barolar Birliği (TBB) Olağanüstü Genel Kurul çağrısına Osmaniye Barosu’ndan olumsuz cevap geldi.

Osmaniye Baro Başkanı Avukat İbrahim Halil Yavuzdoğan konu ile ilgili yaptığı açıklamasında; “Bilindiği gibi İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Şanlıurfa, Diyarbakır, Aydın, Van ve Tunceli baro yönetimleri, aldıkları güncel tarihli yeni kararları TBB’ye eş zamanlı avukatlık kanunun 115/2 maddesi uyarınca eş zamanlı olarak olağan üstü genel kurula çağırmışlardır. Avukatlık mesleğinin sorunları artık görmezden gelinecek sorun boyutunu aşmış ve acil çözüm beklemektedir. 82 milyon vatandaşımızı kucaklamanın ve sahiplenmenin yolu, yargımızı güvenilir kılmaktır. Türkiye’de herkesin üzerinde uzlaşması, anlaşması gereken husus ‘hukukun üstünlüğü’dür. Bu üstünlüğün tam anlamı ile hayata geçirilmesi için, avukatlık mesleğini toplumun bütün ihtiyaçlarını karşılayacak seviyeye getirmek bizlerin ve tüm Türkiye barolarının ortak hedefi olmalıdır.

İsmini yukarıda zikrettiğimiz kıymetli barolarımızın bu kararına saygı duymakla beraber, ülkemizde mevcut ikinci yargı paketi gündemi biz barolar tarafından tartışılması ve katkı sunulması gerekirken ve aynı zamanda ülkemizin geçirdiği bu zor günlerde, yargının ve avukatlık mesleğinin sorunlarının çözüme kavuşması için yapıldığı iddia edilen olağan üstü seçimli genel kurul taleplerini, Olağan Genel Kurul’a çok kısa bir zaman kalması ve mesleğimizin sorunlarının çözümüne katkı sağlamayacağı gerekçesi ile desteklemediğimizi tüm kamuoyuna saygı ile bildiririz” ifadelerini kullandı.

Ali Celal KAYMAK