OSMANİYE BAROSU İPOTEK HUKUKU SEMİNERİ DÜZENLEDİ

İPOTEK HUKUKU UYGULAMASI SEMİNERİOsmaniye Barosu tarafından Baro Hizmet Binası Prof.Dr.Av.Metin Feyzioğlu Konferans Salonunda Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Usül ve İcra İflas Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Adnan DEYNEKLİ,Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr.Öz SEÇER ve Yargıtay 19.Hukuk Dairesi Üyesi Abdullah YAMAN’ın katılımları ile “İPOTEK HUKUKU ve UYGULAMASI” konusundaki seminerimiz gerçekleştirildi.

İPOTEK; doğmuş (yahut henüz doğmayan ama doğması kesin) alacakların gayrimenkul üzerinden güvence altına alınmasını ifade eder. Burada borcun ödenmemesi durumunda alacaklı gayrimenkulün mülkiyetini talep edemeyecek olup yalnızca satılmasını isteyerek alacağını teminat altına alabilmektedir. Taraflar aralarında mülkiyetin devrini kararlaştırsa dahi bu durum tapu siciline tescil edilemeyecektir.Örneğin 180.000 TL’lik alacağı olan bir kişi, borçlunun 300.000 TL’lik gayrimenkulü üzerinde 250.000 TL’lik ipotek tesis ederek alacağını güvence altına alabilecektir.

İpoteğin en önemli özelliği gayrimenkul el değiştirse dahi mevcudiyetini korumasıdır. Bu kapsamda ipotekli bir gayrimenkul satılsa dahi yeni alıcı, satan kişinin borcunu ödememe ihtimaline karşı her an gayrimenkulünün satılması riskiyle karşı karşıya olacaktır.İpoteğin avantajlarından biri de konkordato veya iflas ilan edilse dahi alacaklının ipoteğinin etkilenmiyor oluşudur. Normal şartlarda bir işletme iflas ettiğinde mal varlığı, alacakları ve borçları hesaplanır. Genellikle malvarlığı ve alacaklar borçları karşılamadığı için alacaklılar alacaklarının yalnızca bir kısmını alır. Alacağını ipotekle teminat altına alan kişilerse bu oranlamaya katılmak zorunda olmayıp ipotekli gayrimenkulün satışından elde edilecek gelirde tek hak sahibi olacaklardır.

Program sonrasında Baro Başkanı Av.İbrahim Halil YAVUZDOĞAN ve Başkan Yardımcısı Av.Ahmet Şefik AKIN tarafından konuşmacılara hediyeleri takdim edildi.

Baro Başkanı Yavzduğan, “Programımıza katkılarından dolayı bir kez daha Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Usül ve İcra İflas Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Adnan DEYNEKLİ, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr.Öz SEÇER ve Yargıtay 19.Hukuk Dairesi Üyesi Abdullah YAMAN’a teşekkür ediyoruz” dedi. Hasan KILIÇ