OSMANİYE ADINA SEVİNDİREN GELİŞME

Zorkun tavası pişiren Zorkun  Fırını sahibi Mustafa Bakır ve oğlu Hikmet Bakır, tadına doyum olmayan Zorkun tavasının tescillenmesinin Osmaniye   adına sevindiren güzel bir gelişme olduğunu söylediler.

Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Devrim Murat AKSOY, “Zorkun Tava ve Osmaniye Bayram Kömbesi Coğrafi İşaret Başvuruları” adlı Projesinin kabul edildiğini söyledi.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan OTSO Başkanı Devrim Murat AKSOY: “

Odamız tarafından DOĞAKA’nın Teknik Destek Programı kapsamında “Zorkun Tava ve Osmaniye Bayram Kömbesi Coğrafi İşaret Başvuruları” adlı Projesi kabul edilmiş olup, Projenin sözleşmesi OTSO ve DOĞAKA Genel Sekreter V. Oğuz ALİBEKİROĞLU tarafından imzalandı.

Odamızın ilimizin değerlerine sahip çıkarak bir çok konuda coğrafi işaret başvurusunda bulunduk, “Zorkun Tava ve Osmaniye Bayram Kömbesi Coğrafi İşaret Başvuruları” projesinin ilimiz için hayırlı olmasını dileriz”.

Biz de basın olarak Osmaniye’nin değerlerine coğrafi işaret projeleri ile sahip çıkan ve Osmaniye’nin kendi öz markası yapan başta OTSO Başkanı Devrim Murat AKSOY ve yönetimi kurulu üyeleri ile Osmaniye Ticaret Borsası (OTB) Başkanı Sait ÇENET ve yönetim kurulu üyeleri ile emeği geçen kurumlara en kalbi teşekkürlerimizi sunuyoruz.

ZORKUN  TAVA; 

Yöresel Mutfaklarımızdan Osmaniye Mutfağında ve Osmaniye Çevresine Ait Geleneksel Türk Mutfağındaki Sebzeli Ve Etli Yemeklerimizden İleri Gelenleridir.

Geleneksel Olarak Günümüzde Basta Osmaniye Ve Çevresinde Olmak Üzere Etli Yemekler Ve Fırın Yemekleri Kategorisinde Bir Çok Bölgemizde De İlgili Özel Restoranlarda Ve Ahali De İse Halen Geleneksel Adetleri Yaşatan Aileler Tarafından  Halen Yapılmaktadır.

Zorkun Tava Tarifi – Osmaniye Mutfağı

Zorkun Tava Malzemeler 

*   1.Kg Kuzu Kuşbaşı 

*   6 Adet Domates 

*   6 Adet Yeşilbiber 

*   30 Diş Sarımsak 

*   1 Yemek Kaşığı Margarin 

*   1 Çay Kaşıgı Kekik 

*   1 Çay Kaşığı Karabiber 

*   1 Çay Kaşığı Kırmızı Biber 

*   Tuz 

ZORKUN TAVA HAZIRLANIŞ TARİFİ : 

Geniş bir Bakır veya aliminyum tepsi ye margarin ve kuşbaşı etleri atın, ocakta suyunu bırakıp çekene kadar bekleyin.

Halka şeklinde doğranmış yeşilbiberleri ilave edip kavurun. 

İçine küp şeklinde doğranmış dometesleri ve sarımsakları, kırmızıbiber, kekik ve tuz atıp karıştırın.

Zorkun’da odun(kara ocak)  fırınında 1,5 saatlik pişirimden sonra. Hadi afiyet olsun.

OSMANİYE MUTFAĞI

Türkiye’nin her şehrinde olduğu gibi Osmaniye mutfağı’da kendine has yöresel lezzetleri bulunmaktadır. Sebze yemeklerinden, et yemeklerine, yeşilliklerden salata çeşitlerinden (gavurdağ salatası, ezme salata, çoban salata, soğan salatası, mevsim salata gibi…), tatlılarına kadar Osmaniye, kendini diğer şehirlerden ayırmaktadır.

Türk mutfağı ve Akdeniz mutfağının birçok özelliğini içinde barındıran Osmaniye mutfağında lezzetlerinde et önemli bir yere sahiptir. Kebabın her çeşidi ve etli yemeklerin çoğuna lokantalarında da sıkça rastlanır. Kebabın yanında özellikle şalgam suyu tüketilir.

Osmaniye’nin yöre mutfağının önde gelen lezzetleri; Etli kömbe (ıspanaklı ve çökelekli çeşitleri vardır). Zorkun tava zorkun pidesi eşliğinde tüketilir. Tavuk doldurma ve nohutlu dövme pilavı, kaburga dolması, lahana sarması, yaprak sarması, dolmalar(patlıcan, biber, kabak, domates…), kabak çiçeği dolması, sıkma, bazlama, kete ( ısırgan otlu, çökelekli, ıspanaklı, peynirli), Ekşili kömeç (ebegümeci), süllüm (ebegümeci, ıspanak, nar ekşisi, pul biber, zeytinyağı gibi malzemelerle yapılır. Söğürme, teleme (keçi sütü ve incir kozalağı ile yapılır. Sıcak bazlama ile tüketilir). Mahluta çorbası, tirşik, çakıldaklı çorba, pirpirim çorbası, pirpirim cacığı ‘dır. İçeceklerden bazıları; şalgam suyu, yayık ayranı, böğürtlen şurubu, meyan kökü şerbeti, gül şerbeti, kızılcık şurubu ve limonatadır.

 Türk Aşçı Haberleri 

https://www.turkascihaberleri.com/

FATMA GÜVENTÜRK