OSEV’den Osmaniye’nin Körfeze Bağlanması Projesi

OSEV Osmaniye için hazırladığı projelerini tanıttıBünyesinde 53 Sivil Toplum Kuruluşunu barındıran Osmaniye Sevdalıları Platformu’nun (OSEV) Yürütme Kurulu Toplantısı yapıldı.

Toplantıya Vali Ömer Faruk Coşkun, Belediye Başkanı Kadir Kara, OKÜ Rektörü Prof.Dr. Murat Türk, Yürütme Kurulu Üyeleri; Başkan ve Genel Koordinatör İsrafil Avcı (OGC Başkanı), Başkan yardımcısı ve Çevre Koordinatörü Halise Şen (Mimarlar Odası Başkanı), Sekreter Murtaza Özer (Ziraat Odası Başkan Vekili), Eğitim Yayın ve Proje Koordinatörü Ahmet Kandemir (Türk Eğitim-Sen İl Başkanı), Kültür ve Sosyal İşler Koordinatörü Abdullah Gizlice (OFAD Başkanı), Mali İşler Koordinatörü Ahmet Özener (Merkez Mahalle Muhtarları Başkanı), Teşkilatlanma Koordinatörü Çağrı Hörmet (TÜRKAV Osmaniye Başkanı), Dış İlişkiler Koordinatörü Şenel Yıldız (TEMAD İl Başkanı), Mevzuat ve Hukuk İşleri Koordinatörü Adem Küpeli (OSKADER Başkanı), Basın Koordinatörü Hakan Eryol (Osmaniye Malatyalılar Derneği Başkanı) katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Başkan İsrafil Avcı “Osmaniye’mizde faaliyet gösteren 53 Sivil Toplum Kuruluşumuzun üye olduğu Osmaniye Sevdalıları Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (OSEV); Fikir Atölyesi olarak kurulduğumuz gün olan 7 Ocak 2016 tarihinden itibaren Aralık 2019 tarihine kadar yapmış olduğumuz toplantı ve görüşmelerde üye Sivil Toplum Kuruluşları tarafından olgunlaştırılan, zenginleştirilen ve şu an için hazırlanan 50 fikir projesini; Bakanlıklar, Valilik, Osmaniye Belediyesi, öngörülen ortaklar, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Sosyal Destek Programı (SODES), Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Programları (KOSGEB) ve benzeri destekler çerçevesinde gerçekleştirilmesi hususunda kamuoyuna saygılarımızla sunarız.Ayrıca 20’den fazla fikir projesi yazım aşamasında olup, hazırda olan ve kitaplaştırılan 50 fikir projesinin tamamı platformumuzun resmi internet sitesi olan www.osev.org.tr adresimizde en kısa sürede tüm detaylarıyla tüm Türkiye’ye faydalanılması, uygulanması ve ilham alınması amacıyla yayınlanacaktır” dedi.

Konuşmanın ardından Abdullah Gizlice tarafından projeler arasında yer alan ve Osmaniye için büyük önem arz eden Osmaniye’nin Körfeze Bağlanması Projesi’nin tanıtımı yapıldı. Proje, Hatay ve Adana’dan bir kısım köyleri içeren yerlerin Osmaniye sınırları içine alınarak, Osmaniye’nin körfeze bağlanması amaçlanıyor. Bu sayede Osmaniye’nin denizyolu ile de ekonomisine katkı sağlanması hedefleniyor.

Daha sonra Osmaniye için hazırlanan projelerin yer aldığı 184 sayfalık kitap üyelere ve katılımcılara takdim edildi. Kitapta yer alan projelerin adı şunlar:
Osmaniye’nin Körfeze Bağlanması Projesi, Kınık Kalesini (Toprakkale) Turizme Kazandırma ve Kültür Park Projesi, 80 İlden 80 Şehit Ailesi 80. Şehirde Buluşuyor Projesi, Osmaniye Tem Otoyolunun Yaveriye Bağlantı Yolu Projesi, Osmaniye-Erzin Kestirme Yolu İyileştirme Projesi, Polis Evi-Akyar-Erzin Yolu Üniversite Bağlantı Yolu Projesi, Kadirli Çevre Yolunun Toprakkale Yoluna Bağlanması Projesi, Dönel Kavşak Geçiş Üstünlüğü Farkındalık Uygulaması Projesi, Atık Toplayıcılarının Sorunlarının Tespit Edilip Çalışma Saatlerinin Düzenlenmesi Projesi, Yiğit-Mert-Şehit Osmaniye Projesi, Osmaniye Kültürel Araştırma Merkezi Ve Kent Hafızası Kütüphanesi Kurulması Projesi, Osmaniye Çona Deresi Şehitleri Anıtı Projesi, Tankla Güreşen Türk, İşgalde Fransız Tankına Omuz Verip Durduran Pehlivan Mustafa Anıtı Projesi, Kurtuluşun Karar Yeri Osmaniye Ve Kurtuluşun Karar Yeri Anıtı Projesi, Çukurova’nın Çanakkale’si Mamure ve Mamure Baskını Anıtı Projesi, Rahime Hatun Anıtı Projesi, Kurtuluşun İzinde Kurtuluş Yolu Ve Kaleler Şehri Yürüyüş Rotası Projesi, Akköprü’yü Turizme Kazandırma Projesi, Kentlilik Bilincini Geliştirme Ve Osmaniye Halkını Kaynaştırma Projesi, “Akyol” Kültür Yolu Projesi, “Çocuklarımız Man’ları Değil Han’ları Okusun” Projesi, Osmaniye Hatırası Hediyelik Eşya Tasarımı Yarışması Projesi, Osmaniye Karatepe Kilimlerini Markalaştırma Projesi, Osmaniye Havalimanı Projesi, Millî Çocuk Oyunları ve Oyuncak Müzesi Projesi, Paten ve Kaykay Parkı Projesi, Pehlivan Mustafa Adam Olmuş Çocuk ve Çizgi Film Projesi, Osmaniye Uluslararası Şairler Buluşması Şiir Yarışması Projesi, Atatürk’ün Osmaniye’de Çekilen Fotoğraflarını Bulma Yarışması Projesi, Rahime Hatun’dan Nene Hatun’a Gönül Köprüsü Projesi, Çanakkale Gezisi Projesi, Okuntu Geleneğini Canlandırma Projesi, İcat Çıkartmayın Yarışması Projesi, Bilinçli Anne, Sağlıklı Nesil İçin Doğum Öncesi Eğitim Projesi, Âşıklık Geleneğini Yaşatma Projesi, Evlilik Öncesi Çifte Kumrular Eğitim Sertifikası Projesi, Karaçay Vadisi Şelalesi Kamp Yeri ve Yürüyüş Parkuru Projesi, Maddeye Karşıyım Osmaniye’me Bağımlıyım Projesi, Osmaniye Şehir Kapıları Projesi, Kadirli Ala Camii Müzesi Projesi, Okul Parkları Projesi, Yerel Okul Adları Projesi, Geleceğe Mektuplar Zaman Kapsülü Projesi, Mehmetçik ve Atatürk Çanakkale Karşılama Anıtı Projesi, Çanakkale Diploması Projesi, Mesleki Fen Liseleri Projesi, Kalıcı Personel Sağlanarak Köyden Kente Göçün Önlenmesi Projesi, Okullaşarak Köyden Kente Göçün Önlenmesi Projesi, Öğrenci Yurtları Yapılması Projesi, Öğrenci Taşıma Noktalarına Durak Projesi.

Belediye Başkanı Kadir Kara, tüm projelerin Osmaniye için önem taşıdığını ifade ederek, “Ben bugün burada çok duygulu anlar yaşadım. Sizlerin Osmaniye için birşeyler yapmaya çalışması ve Osmaniye’mizi daha güzel bir kent hale getirme isteğini takdirle karşılıyorum ve hepinize çok teşekkür ediyorum. Belediye olarak üzerimize düşen ne olursa yapmaya hazırım” dedi.

Projelerin tümünün önemli olduğunu ifade eden Vali Ömer Faruk Coşkun “Öncelikle bu projelerim hazırlanmasında emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Tabiki bu projelerin içerisinde hem hükümetimizin desteği ile yapılabilecek, hem de yerel yönetimler ile yapılabilecek projeler var. Bunların incelenerek, öncelikli olarak yapılabileceklerin hayata geçirilmesi gerekiyor. Ayrıca Körfeze Bağlanma projesi de Osmaniye’nin dışında iki ilimizi daha ilgilendiriyor. Dolayısıyla Hükümetimiz ve 3 ilin mutabakatı gerekiyor. Bunların görüşülmesi lazım. Ben bu projelerin hayata geçirilmesi için her zaman destekçiniz olacağım” şeklinde konuştu.
OKÜ Rektörü Prof.Dr. Murat Türk de üniversite olarak üzerlerine düşen göreve hazır olduklarını söyledi.

Toplantı bur sonraki toplantı tarihinin belirlenmesi ile son buldu.

Ali Celal KAYMAK