OSB’DE İŞ KAZASI: 3 ÖLÜ

 

fotoOsmaniye Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir fabrikada karbon silosunda bakım yapan 3 işçi karbon monoksit gazına maruz kalarak hayatını kaybetti. 11 işçi ise yine karbon monoksit gazına maruz kaldığından hafif şekilde yaralandı.

Osmaniye’de Baştuğ Metalurji fabrikasında meydana gelen iş kazasında 3 kişi hayatını kaybetti, 11 kişi hafif yaralandı.
Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) faaliyet gösteren Baştuğ Metalurji Sanayi A.Ş.’den yapılan açıklamada, “7 Nisan 2017 tarihinde saat 14.00 sularında, fabrikamız makine birimi sorumlusu ve ekip arkadaşlarının gerçekleştirdikleri rutin bakım çalışması sırasında hepimizi derinden üzen bir iş kazası yaşanmıştır. Olaydan etkilenen üç çalışanımıza ilk müdahale olay yerinde yapılmış olup, müdahalenin ardından Osmaniye Devlet Hastanesi’ne sevk edilmişlerdir. Kazanın nasıl meydana geldiğine ilişkin olarak yetkili birimlerin incelemeleri devam etmektedir. Gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır. Hepimizi derinden üzen kazadan dolayı üzüntümüz sonsuzdur” denildi.

Diğer yandan ilk yayılan yanlış bilgilerin aksine patlama gibi bir durum olmadığı, olayın tümüyle bakım sırasında gerçekleşen bir iş kazasından ibaret olduğu belirtildi. İş kazası geçiren çalışanlara ilk müdahalenin olay yerinde yapıldıktan sonra Osmaniye Devlet Hastanesi’ne sevk edildikleri vurgulandı.

Osmaniye Valisi Kerem Al da olay ile ilgili bilgi edinmek üzere OSB’ye gitti. Konu ile ilgili bir açıklama da Osmaniye Valiliği’nden yapıldı. Yapılan açıklama şöyle: “7 Nisan 2017 tarihinde saat 11.30 sularında Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir fabrikada karbon silosunda bakım yapan 3 işçi karbon monoksit gazına maruz kalarak hayatını kaybetmiştir. 11 işçi ise yine karbon monoksit gazına maruz kaldığından hafif şekilde yaralanmıştır. Yaralılara ilk müdahale Osmaniye’deki hastanelerde yapılmış olup, 1 işçi tedavisi tamamlanarak taburcu edilmiştir. 10 işçinin tedavisi devam etmektedir. Yaralıların hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Ali Celal KAYMAK