OMDER, OGC’de basın mensupları ile buluştu

 

OMDER’den OGC’ye ziyaretOsmaniye Madde Bağımlılığı ile Mücadele ve Eğitim Derneği (OMDER) yönetimi Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti’ni (OGC) ziyaret etti.

Ziyarette derneği ile ilgili bilgiler veren OMDER’in Kurucu Başkanı Yaşar Balcı, bağımlılık yapıcı madde kullanımının en önemli toplumsal sorunlardan olduğunu ifade ederek, “Madde kullanımı pek çok sağlık sorununu beraberinde getirmesinin yanında toplumsal alanda psikososyal iyilik halini de olumsuz yönde etkileyen bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Uyuşturucu maddelerin hiçbir güvenli kullanım şekli yoktur ve kullanan herkes için bağımlı olma riski eşittir. Bu sebeple çevreden gelen her türlü madde teklifine hayır demek, bu mücadelede öncelikli ilkemizdir. Madde bağımlılığı ile mücadelede en temel faktör, eğitim ve ailedir. Bilgilendirme çalışmalarımızda öncelikli hedef kitle gençler ve aileler olsa da bu alanda mücadele veren kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve konuya hassasiyet gösteren vatandaşlarımızla da iletişim ve bilgi paylaşımını sürdürmekteyiz” dedi.

OMDER’in sıradan bir Sivil Toplum Kuruluşu (STK) faaliyeti içinde olmayacağını, proje ve aksiyonlar ile ilkokul yaşına kadar inen madde bağımlılığı ile sıkı bir önleme mücadelesi verileceğini belirten Balcı, “Konu ile ilgili kurum ve kuruluşlar ile ortak çalışmaların yapılması, ilgili toplum dinamiklerini harekete geçirecek faaliyetler içinde olunacağı konjonktürü ile ilgili gerekli bütün çalışmaları yapacağız. Maddeye Karşıyım Spora Bağımlıyım, Maddeye Karşıyım Sanata Bağımlıyım, Maddeye Karşıyım Okumaya Bağımlıyım. Maddeye Karşıyım Kültürüme Bağımlıyım. Maddeye Karşıyım Vatanıma Bağımlıyım, Maddeye Karşıyım Milletime Bağımlıyım, Maddeye Karşıyım Bayrağıma Bağımlıyım, Maddeye Karşıyım Osmaniye’me Bağımlıyım sloganları ile farkındalık çalışmaları yapacağız. Osmaniye’de madde bağımlılığı ile mücadele adına yapacağımız hayırlı ve güzel hizmetlerden dolayı derneğimize üye olmanızı, proje, fikir, eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz” diye konuştu.

Osmaniye Madde Bağımlılığı ile Mücadele ve Eğitim Derneği’nin  kurulmasından dolayı memnuniyet duyduğunu belirten OGC Başkanı İsrafil Avcı ise madde bağımlılığının çok küçük yaşlara kadar indiğini, madde bağımlılığı ile mücadelenin STK’larla da genişletilmesi gerektiğini vurguladı.

Ziyarete OMDER kurucu üyeleri; Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı (TÜRKAV) Osmaniye İl Başkanı Çağrı Hörmet, Osmaniye Folklor Araştırma Derneği (OFAD) Başkanı Abdullah Gizlice, Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Osmaniye İl Başkanı Ahmet Kandemir de katıldılar.

Ali Celal KAYMAK