OLİMPİK KAPALI LÜZME HAVUZU BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

 

ADM_3595Kasım 2014 tarihinde hizmete giren ve Osmaniye’nin ilk ve tek kapalı yüzme havuzu olma özelliğine sahip Osmaniye Kapalı Olimpik Yüzme havuzu üye sayısı 10 bini aştı.

 

Yaklaşık iki yıl önce Osmaniyeli vatandaşların hizmetine sunulan Osmaniye’nin ilk ve tek kapalı Olimpik Yüzme Havuzu 10 bini aşkın üyeye hizmet ediyor.

Kasım 2014 tarihinde hizmete giren ve Osmaniye’nin ilk ve tek kapalı yüzme havuzu olma özelliğine sahip Osmaniye Kapalı Olimpik Yüzme havuzu üye sayısı 10 bini aştı.

Fakıuşağı mahallesi Üniversite yolu üzerinde Osmaniye Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu, 25 metre en, 50 metre boy ve 10 kulvar özelliğiyle ulusal ve uluslararası müsabakalara ev sahipliği yaparken 900 kişilik tribünüyle de yüzmeye gelenlerin yanı sıra seyretmek isteyenleri de ağırlıyor.

Kadın-erkek seanslarının farklı zamanlarda programlandığı tesiste çocuk eğitim yaşı ise 6 yaşında başlıyor.  6-12 yaş arası çocuk kategorisinde eğitim görürken, 12 yaş üstü çocuklar ise yetişkin bayan veya yetişkin erkek olarak eğitimlere katılabilmekte. Çocukların yanı sıra yetişkin erkekler ve bayanlar da tesiste eğitim alabilmektedirler.

KAYIT OLMAK İÇİN NE GEREKLİ?

Olimpik Kapalı Yüzme havuzu yaz dönemi kayıtları hızla devam etmektedir. Ramazan sonrasında başlayacak olan İl Spor Merkezleri ( Yaz Spor Okulları) bünyesinde 6-18 yaş kategorilerine ayrılarak daha iyi eğitim alabilmeleri için kendi yaş gruplarına uygun gruplandırılmaktadır.

Tesise kayıt olmak için öncelik tesisten kayıt formu alınmalı daha sonra da dermatoloji (cildiye) raporu ile tam idrar tahlili yaptırılıp sonuçlarıyla birlikte 1 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi ve durum bildirir belgesi ( öğrenciler öğrenim belgelerini, memurlar personel kimlik kartlarını, emekliler emekliliklerini belgeleyen bir evrak v.b.) beyan ederek Olimpik Kapalı Yüzme havuzu halkla ilişkiler biriminde kayıt yaptırılabilir.

Olimpik  Kapalı Yüzme Havuzu kompleksinde Çırpınma Havuzu, idari birimler, Fitness Salonu, Sauna Salonu, Soyunma Odaları, Duş Odaları bulunuyor.

YÜZMENİN FAYDALARI NELERDİR?

Bir çok çocuğun daha küçük yaşta su yutarak öğrendiği bu faydalı oyun aslında herkesin yapması gereken bir spordur. Sağlık açısından da birçok fayda sağlar. İşte yüzmenin faydaları:

Dinlenmeye yardımcı olur, günün bütün yorgunluğunu alır.

STRESİ ENGELLER

Kasların güçlenmesine yardım eder. Yüzerken özellikle göğüs, omuz ve sırt kasları çalışır. Bu kaslarında yanında bacak kaslarınızı da bu spor sayesinde güçlendirmeniz mümkündür. Bu sayede hem kaslarınız güçlenir hem de sağlıklı bir kas yapısına sahip olursunuz.

YÜZME KALBİ KORUR

Daha sağlıklı ve uzun yaşamanızı sağlar. Spor yaparak zaten diğer insanlara göre daha kaliteli, sağlıklı ve hastalıklardan uzak bir yaşam sürebilirsiniz.

Obeziteyi engeller.

YÜZME ENERJİ VERİR.

Suda yapılan egzersizler ile birçok fizik tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Felçli, yürüyemeyen yada bacak kaslarında sorun olan kişiler de suda uygulanan fizik tedavi ile sağlıklarına kavuşabilirler.

Yüzerek insanlar daha geç yaşlanır ve genç bir görünüme kavuşabilirler. Bu spor sayesinde yaşınızdan genç göstermeniz mümkündür.

Yüzme kan basıncını düzenler, kan dolaşımını arttırır.

Düzenli yüzme kalp damar hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur. Kardiyovasküler hastalıkları önler. Kan damarlarının esnekliği artar.

Sıcak havalarda vücudun terlemesini önler ve soğumasına yardım eder. Bu sayede aşırı sıcak havalarda vücut dengede tutulabilir.

Psikoloji için de yüzme oldukça yararlıdır. Ruhsal ferahlık ve rahatlık sağlar.

Geceleri rahat uyumanıza yardım eder. Yani uykusuzluğu önler.

VÜCUT DİRENCİNİ ARTTIRIR

Hamile bayanlar yada yaşlı insanlar da yüzme sporu yapabilirler. Bu spor sayesinde kasları güçlenir. Su üzerinde hareket etmek karaya göre daha kolaydır. Çünkü su üzerinde ağırlık suyun kaldırma kuvvetinden dolayı 10 kata kadar azalır. Bu sayede hareket yeteneği daha geniş olur.

YÜZEREK KAÇ KALORİ HARCANIR?

Yüzme en iyi kilo verme yöntemlerinden biridir. Yüzerek kolayca kalori yakılabilir ve zayıflama sağlanır. 1 saat yüzerek 600 kalori harcamanız mümkündür. Bu durumda yüzerek zayıflayabilir ve yediklerinizi kiloya dönüşmeden yakabilirsiniz. Ayrıca bu sayede yağlarınızdan da kurtulabilir ve fit bir görünüme kavuşabilirsiniz.

YÜZMENİN ÖNEMİ

İşte tüm bu maddeler göz önüne alınacak olursa haftada 3-4 kez yüzme sporu yapılmalı ve sağlıklı bir şekilde hayata devam edilmelidir.

 

Hasan KILIÇ