Okul müdürünün aracına yerleştirilen EYP infilak etti

1Osmaniye’nin Sumbas ilçesinde okul müdürünün aracına el yapımı patlayıcı (EYP)yerleştirildi. EYP’nininfilak etmesi sonucu araçta hasar oluşurken, olayla ilgili okulun eski müdürü ve eniştesi gözaltına alındı.
Edinilen bilgiye göre, Sumbasilçesindeki Türk Telekom Binali Yıldırım Yatılı Bölge Ortaokulu’na kısa süre önce müdür olarak atanan Osman Avcıoğlu, ilçeye bağlı Gaffarlı Köyü yakınlarındaki bir lokantada yemek yedikten sonra 80 AH 432 plakalı hafif ticari aracına bindi. Bu aradaaracın motor kısmında patlama meydana geldi. Motor bölümünde çıkan yangını kendi imkanlarıyla söndüren Osman Avcıoğlu, aracını incelediğinde sağ ön tekerleğin iç kısmında bantla sarılı düzeneği fark etti. Olayın ardından bomba imha ekibince yapılan incelemede de düzeneğin boru tipi el yapımı patlayıcı olduğu belirlendi.

Olayla ilgili yapılan soruşturmada,yeni müdür Osman Avcıoğlu’nun kendisinden önceki okul müdürü Nizamettin F. ile aralarında husumet bulunduğu, aynı gün Nizamettin F’nin Avcıoğlu’na tehdit mesajları attığı tespit edildi. Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) ve plaka tanıma sisteminin incelenmesi sonucu olay günü otomobiliyle Osman Avcıoğlu’nu takip ettiği belirlenen Nizamettin F. gözaltına alındı. Adli makamlara sevk edilen şüpheli, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Bu arada Nizamettin F’nin, olayı eniştesi Ali O’nun planladığını söylemesi üzerine şüpheli gözaltına alındı. Verdiği ifadede suçunu itiraf eden Ali O. Sevk edildiği mahkeme tarafından cezaevine gönderildi. Osman Avcıoğlu’nun okula müdür olarak atanmasının ardından Nizamettin F’nin de başka bir ortaokulda müdür olarak görevlendirildiği öğrenildi. Bu arada Sumbas Kaymakamlığı da Nizamettin F. hakkında idari soruşturma başlattı.

Ali Celal KAYMAK