OKUL KANTİNCİLERİ HİJYEN EĞİTİMİNDEN GEÇİRİLDİ

okul kantinleri hijyeniEğitimlere toplamda 600’den fazla yemekhane, kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde çalışan personel ve eğitimci hazır bulundu. Eğitimlerde kurum personeli Gıda Y. Müh. Onur TENEKECİ; Gıda mevzuatı, güvenilir gıda, gıda hijyeni, gıda kaynaklı enfeksiyonlar ve kantinler için özel hijyen kuralları hakkında bilgilendirme yaptı, İl Sağlık Müdürlüğü personeli Diyetisyen Esin KESKİN GÖK, sağlıklı beslenme, su güvenliği hakkında bilgilendirme yaptı ve MEB personeli Murat AKBULUT ise kantinlerde satılabilecek gıdalar, okul gıdası logosu ve kontrolleri hakkında bilgilendirme yaptı.

Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği gereği; Örgün yaygın ve özel eğitim kurumları bünyesinde faaliyet gösteren yemekhane, kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde çalışan personelin, hijyen ve gıda güvenilirliğine yönelik düzenlenecek eğitimlere katılım sağlayarak sertifika alması gerekmektedir.

Bu kapsamda 2-5 Eylül 2019 tarihlerinde dört ayrı eğitim, kurumumuz, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği içerisinde düzenlendi. Eğitimlerden birincisi Osmaniye Öğretmen evinde düzenlenmiş olup öğretmen ve okul idarecileri katılım sağladı.

Açılışını Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam’ın yaptığı toplantıda;

-Okul kantinlerine veya yemekhanelerine yapılan resmi kontrollerde gıda hijyen eğitim belgesi olmayan personel çalıştıran işletmelere 5996 sayılı Kanun gereğince idari para cezası uygulanmaktadır. İşletmelerimizin zor durumda kalmaması için bu eğitimleri düzenledik. Katılım sağlayan işletmeci ve eğitimcilere teşekkür ediyorum. Amacımız ceza kesmek değil çocuklarımızın hijyenik, sağlıklı beslenmesini sağlamaktır. Okul kantin ve yemekhaneleri özel olarak ilgilendiğimiz işletmelerdir. 2019 yılı içinde 1000 öğrencimize sağlıklı beslenme ve güvenilir gıda hakkında eğitimler düzenledik. Bu eğitimlerle 2019 yılı eğitimlerimiz 1600’ü geçti. Fakat biz eğitimlerimize devam edeceğiz” Dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Aydın ALBAK’ta eğitimcilere bir konuşma yaparak eğitimin başarılı geçmesi temennisinde bulundu.

Eğitimlerin ikincisi ise kantin işletmecilerine yönelik olarak Valilik Ahmet Cevdetpaşa Toplantı salonunda gerçekleştirildi. Üçüncü eğitim ise yemekhane çalışanlarına yönelik olarak Mithatpaşa İlkokulu eğitim salonunda yapıldı. Son eğitim ise Tarım ve Orman İl Müdürlüğünde çay ocağında çalışan personellere yönelik verildi. Eğitimlere toplamda 600’den fazla yemekhane, kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde çalışan personel ve eğitimci hazır bulundu. Eğitimlerde kurum personeli Gıda Y. Müh. Onur TENEKECİ; Gıda mevzuatı, güvenilir gıda, gıda hijyeni, gıda kaynaklı enfeksiyonlar ve kantinler için özel hijyen kuralları hakkında bilgilendirme yaptı, İl Sağlık Müdürlüğü personeli Diyetisyen Esin KESKİN GÖK, sağlıklı beslenme, su güvenliği hakkında bilgilendirme yaptı ve MEB personeli Murat AKBULUT ise kantinlerde satılabilecek gıdalar, okul gıdası logosu ve kontrolleri hakkında bilgilendirme yaptı.

Eğitimlere katılan tüm katılımcılara İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından üç kurum tarafından ortaklaşa imzalanan katılım belgeleri tanzim edilecek. Millî Eğitim Bakanlığı personelinin ilgili mevzuat, gıda güvenilirliği ve hijyen konularındaki eğitimleri alması ile kantin ve yemekhanelerde denetim yapabilecektir. Denetimlerde gıda işletmelerinde tespit edilen gıda güvenilirliği ve hijyen şartlarında eksiklikler var ise, gıda işletmelerinin en kısa sürede kontrol edilmesini ve sürekli takibinin yapılmasını sağlamak için, okul ve kurum yöneticileri Bakanlığımız ve ilgili olması durumunda Sağlık Bakanlığının İl/İlçe Müdürlüklerine bilgi verebilecek.

Hasan KILIÇ