OKÜ Engel-Siz Gelecek Kulübü’nden etkinlik

OKÜ’de 3. Engelliler Kültür, Spor ve Sanat Şenliği YapıldıOsmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) kulüplerinden Engel-Siz Gelecek Kulübü tarafından 3. Engelliler Kültür, Spor ve Sanat Şenliği etkinlikleri düzenlendi. Üniversitenin Kapalı Spor Salonunda düzenlenen şenliğe; Üniversite Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Susran Erkan Eroğlu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokul Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Kürşat Hazar, Osmaniye Meslek Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Abdullah Mart, Osmaniye Meslek Yüksekokul akademik ve idari personeli ile öğrencilerinin yanı sıra Osmaniye Engelliler Platformu Başkanı Haydar Aktürk, Osmaniye Zihinsel Engellileri Destekleme Derneği Başkanı Zahide Aktürk, 7 Ocak Engelliler Basketbol Kulübü Başkanı Muttalip Altun, Altınokta Körler Derneği Osmaniye Şubesi Temsilcisi Necdet Yılmazer katıldı.

İstiklal Marşı’nın Üniversite öğrencilerinin işaret dili ile okunmasıyla başlayan 3. Engelliler Kültür, Spor ve Sanat Şenliği’nin açılış konuşmasını OKÜ Engel-siz Gelecek Kulübü Başkanı Gülseren Arslan yaptı. Engel-siz Gelecek Kulübü olarak özel insanlarımızın bir kez daha hatırlanması toplumsal farkındalık düzeyinin artırılmasına bir nebze de olsa katkı sağlaması amacıyla şenliği düzenlediklerini ifade eden Kulüp Başkanı Arslan, “Engellilerimizin sosyal yaşamda yer edinmeleri, bu hayatın bir parçası olarak yaşamlarını devam ettirmeleri için hem birey hem de toplum olarak üzerimize düşenleri bizlerin de bir potansiyel engelli adayı olduğu gerçeğini de göz ardı etmeden sorumluluklarımızı etkin bir şekilde yerine getirmeliyiz” dedi.

Osmaniye Engeliler Platformu Başkanı Haydar Aktürk ise, şenliğin Üniversite tarafından yapılıyor olmasından dolayı memnuniyetini ifade ederek şenliğin her yıl yapılmasından dolayı düzenleyici Engel-siz Kulübü’ne ve danışman hocalarına teşekkür etti.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Murat Türk yaptığı konuşmada “Önümüze çıkan her bir engelle teker teker uğraşarak bunları birer başarı hikâyesine dönüştürebiliriz. Biz OKÜ olarak Üniversitemiz Karacaoğlan Yerleşkesi’nde yaşam alanlarını, spor alanlarını, fakülte binalarımızı sadece engelli öğrencilerimiz değil engelli akademik ve idari personelimizin de yaşamını kolaylaştırıcı fiziki çalışmalar yaptık ve bunları da daha iyi hale getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu vesileyle şenliği düzenleyen Engel-siz Gelecek Kulübü’nü ve öğrencilerimizi, onlara destek veren değerli hocalarımızı tebrik ediyorum” dedi.

Konuşmalardan sonra Osmaniye Tosyalı Özel Eğitim Okulu öğretmeni Ahmet Tekerek ve öğrencisi Gökhan Güzel Badminton karşılaşmasını, Osmaniye Tosyalı Özel Eğitim Okulu’ndan Alihan Gençyiğit, Ahmet Can Acanur, Mehmet Günsatçı, Mehmet Eroğlu, Ahmet Kepme ve Hanifi Dinçel halk oyunları gösterisini, Buse Bilgen ve Merdiye Yıldız masa tenisi mücadelesini sergilerken, Osmaniye Sena Kayalı Özel Eğitim Okulu öğrencisi Sıla Bozdoğan öğretmeni Deniz Aslan eşliğinde ‘Leylam ve Karadır Kaşların’ eserlerini seslendirdi.

Daha sonra OKÜ Engel-siz Gelecek Kulübü, işitme engelliler için işaret dili ile şarkı okudu. Şenliğin son bölümünde ise Osmaniye Görme Engeliler Derneği ile Engel-siz Gelecek Kulübü öğrencileri Golbol mücadelesi ve 7 Ocak Bedensel Engelliler Basketbol takımı ile de basketbol karşılaşması oynandı.

Etkinliklerin sonunda katılımcılara Üniversite Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, Osmaniye Meslek Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Abdullah Mart, Osmaniye Meslek Yüksekokulu akademik personeli ile Osmaniye Engelliler Platformu Başkanı Haydar Aktürk, Osmaniye Zihinsel Engellileri Destekleme Derneği Başkanı Zahide Aktürk, Altınokta Körler Derneği Osmaniye Şubesi Temsilcisi Necdet Yılmazer ve Üniversite’nin Çocuk Gelişimi Programı Bölüm Başkanı İmray Nur ve Öğretim Görevlisi Mehmet Işıker tarafından hediyeler takdim edildi.

Şenlik etkinlikleri hatıra fotoğrafının çekilmesi ile sona erdi.

Ali Celal KAYMAK