OKÜ, ÇOCUKLAR İÇİN KAMPANYA BAŞLATTI

7Osmaniye korkut Ata Üniversitesi  Kulüplerinden Genç-İz Kulübü üyeleri, düzenledikleri kampanyalar ile çocukların yüzünü güldürmeye devam ediyor. Kulüp üyeleri Osmaniye ve çevresinde yeni bir kampanya başlatarak çocuklar için oyuncak ve kıyafet topladılar.

Kafesli evlerde ağlar çocuklar, 

Odalarda akşam olurken henüz, 

O zaman gözümün önünde parlar, 

Buruşuk, buruşuk, ağlayan bir yüz

Ne vakit karanlık kaplasa yeri 

Başlar çocukların büyük kederi; 

Bakınır, korkuyla dolu gözleri: 

Ya artık bir daha olmazsa gündüz? 

Gittikçe kesilir derken sedalar, 

Gece; bir siyah el gözümü bağlar; 

Duyarım, içime sığınmış, ağlar, 

Bir ufacık çocukbir küçük öksüz 

NECİP FAZIL KISAKÜREK

Çocuk, Allah Teâlâ’nın büyük bir nimeti ve ihsânıdır.

Her çocuk bir çiçektir.

Çocuk masumdur, günahsızdır.

Çocuk bir süs, bir ziynettir.

Çocuk bir hazine bir güzelliktir.

Şâirin diliyle:
“Kim demiş ki çocuk küçük bir şeydir,
Belki de çocuk en büyük şeydir”
Kur’an-ı Kerim’e baktığımız zaman görürüz ki; birçok Peygamber, Allah’tan çocuk nimetine sahip olabilmeyi istemiştir.

ÇOCUKLAR, yapı itibariyle neşe ve ferahı severler. Yetişkinler için sevinç kaynağı olan bu tomurcuklar, onları güler yüzlü görmek isterler. Bu yüzden çocukları sevindirmek ve güleryüz göstermek, onları derin­den etkiler. Ayrıca bu, çocuğa psikolojik bir rahatlık ve canlılık sağladığı gibi onu, söyleneni kabul etmeye hazır duruma getirir.

Peygamber (s.a.v.) çocukların ruh ve gönüllerini devamlı neşelendirir ve bunu yaparken de değişik usullere başvururdu. Karşılamak, öpmek ve kucaklamak, başlarını sıvazlamak, terkisine veya kucağına almak, nefis yiyecekleri sunmak ve onlarla birlikte ye­mek, bu hususta başvurduğu usûllerden bir kısmıdır. İşte Rasûlullah (s.a.v.) bütün bunlari şefkat ve merhametle tatbik ediyor, geleceğin büyükleri olan bu minik goncaları sevinç ve mutluluğa boğuyordu.

Osmaniye korkut Ata Üniversitesi  Kulüplerinden Genç-İz Kulübü üyeleri, düzenledikleri kampanyalar ile çocukların yüzünü güldürmeye devam ediyor. Kulüp üyeleri Osmaniye ve çevresinde yeni bir kampanya başlatarak çocuklar için oyuncak ve kıyafet topladılar.

OKÜ Genç-İz Kulübü üyeleri topladıkları oyuncakları ve kıyafetleri Hatay Altınözü Boynuyoğun Konaklama Merkezi’ndeki çocuklara dağıttılar. “Bu esnada çocuklara tek tek sarılarak, oyunlar oynayarak, şarkılar söyleyerek ve çeşitli etkinliklerle bir bayram havası yaşadık. Çocuklarla bizler de çocuk olduk. Çocukların yüzlerindeki gülümsemeleri gerçekten görmeye değerdi” diyerek emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

’OyuncakRail’ kampanyasının başlamasına vesile olan Psikolojik Danışman ve Sokak Sanatçısı Erdal Çoban, ağustos ayında gönüllü olarak gittiği Mardin’de çocukların patlak bir topla oynadığını görünce bu durumdan çok etkilendiğini belirterek oyuncak kampanyası başlatmaya karar verdiğini söyledi.

Çoban, “Bahçeye çıktığımda patlak bir topun peşinde oynamaya çabalayan onlarca güleç yüzlü çocuk gördüm. O anda bu çocukların, tüm dünyadaki patlak olmayan topları hak ettiklerini düşündüm ve aynı gün internet üzerinden bir oyuncak kampanyası başlattım, kampanyamıza desteklerinden dolayı OKÜ Genç-İz Kulübüne ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

OKÜ Genç-İz Kulübü Danışmanı Celil Atasever ise yaptığı kısa konuşmasında öncelikle bu kampanyayı başlatan Erdal Çoban ve arkadaşlarına, çalışmalarından dolayı OKÜ Genç-İz Kulübü Başkanı Başak Sümeyye Güllü ve Kulüp üyelerine, desteklerinden dolayı Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı İbrahim Savaş Dündar ile ekibine ve Rektörümüz Prof. Dr. Murat Türk’e teşekkür ederim,” dedi. Hasan KILIÇ