ÖĞRENCİLERDEN ASIRLIK ÇINARI ZİYARET

demir (4)Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde yaşayan 104 yaşındaki Döndü Karabörk, asırlık tecrübesiyle ziyaretine gelen öğrencilere önemli nasihatlerde bulundu.

İstiklal İlkokulu öğrencileri, “Değerler Eğitimi” projesi kapsamında Kurtuluş Mahallesi’nde yaşayan Karabörk’ü ziyaret ederek, elini öptü, çiçek verdi.

Resmi kayıtlara göre 7 Temmuz 1918 doğumlu olan, 9 çocuk ve 41 torun sahibi Döndü nine, kendisini ziyaretinden dolayı teşekkür ettiği öğrencilere, uzun yaşamının sırlarını anlatarak, önemli öğütlerde bulundu.

Doğal ürünlerden vazgeçmemeyi ve çalışmayı uzun ömrün en önemli sırrı olduğunu anlatan Karabörk, kendisini ilk kez öğrencilerin ziyaret etmesinden mutluluk duyduğunu söyledi.

Karabörk, ilerleyen yaşına rağmen birçok ihtiyacını kendisinin görebildiğine işaret ederek, öğrencilere şöyle seslendi.

“Sağlıklı yaşamak çok güzel. Hayatınızın değerini bilin. Allah’tan korkun. Komşularınızı sevin, birbirinize saygı ve sevgi gösterin, ibadet edin. Birlik ve beraberlik içerisinde yaşayın. Yaşamım boyunca kimseye hayırsızlık yapmadım. Bilerek üzmedim, kızmadım. Komşularımla iyi geçindim.”

Yaşlı kadının torunu Ayşe İspir de Döndü Karabörk’ün 5 yaşında resmi kayıtlara geçtiği belirterek, ninesinin şu an 104 yaşında olduğunu söyledi.

Ninesinin güç yaşam koşullarına rağmen hayata her zaman olumlu baktığını dile getiren İspir, “kimseye küsmez. Sağlıklı geçen ömrünü doğal gıdalara borçlu olduğunu söyler. Sabahları erkenden kalkar, namazını kılar. Yaşamı boyunca bol miktarda tereyağı, süt, yoğurt, yumurta, bal, taze sebze ve meyve tüketir. Ziyaretine gelenlere güzel nasihatlerde bulunur.” diye konuştu.

Döndü nineye Türk bayrağı hediye eden İstiklal İlkokulu öğrencileri de elini öperek duasının almanın mutluğunu yaşadıklarını anlattı.

Kurtuluş Mahallesi muhtarı Süleyman Büyükakçalı, asırlık çınar Döndü ninenin mahallede kimseyi üzmediğini ve çok sevilen bir değer olduğunu kaydetti.

Öğrenciler tarafından hediye edilen Türk bayrağını öpen Karabörk, “bayrağımızı çok sevsinler, yere düşürmesinler.” dedi.

İstiklal İlkokulu Müdürü Mustafa Demirci, öğrenciler, yakınları ve komşuları, daha sonra Döndü nineyle hatıra fotoğrafı çektirdiler.           MENDERES ÖZAT