Minik öğrenciler itfaiyeciler Haftasını Kutladı

İTFAİYEMinik öğrenciler, Okulun Kurucu Müdürü Göknur Küçükcan ve sınıf öğretmenlerinin idaresinde itfaiyeci amcalarına çiçek hediye ettikten sonra, hayallerinde canlandırdıkları itfaiye araç ve ekipmanlarını yerinde inceleme fırsatı buldular. İtfaiyenin “110” numaralı telefonunu ezbere bilen minik öğrenciler, itfaiye araçlarına binmeyi de ihmal etmedi.

Türkiye‘de her yıl 25 Eylül ‘de başlayıp 1 Ekim günü biten hafta, Yangın Haftası olarak kutlanıyor. Bir hafta boyunca yayın organları ile halka, okullarda öğrencilere yangının zararları anlatılır ve yangından korunma yolları ve alınması gereken önlemler belirtilir.

 

Kadirli’de, İtfaiye Haftası Kapsamında Özel Yumurcaklar Anaokulu öğrencileri, Kadirli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nün ziyaret etti.

Her yıl 25 eylül, 1 ekim tarihleri arasında kutlanan itfaiye haftası nedeniyle, Özel Yumurcaklar Anaokulu’nun Şirinler sınıfı öğrencileri, itfaiye ekibini ziyaret ederek, günlerini kutladı, çiçek verdi, tatlı ikramında bulundu.

Minik öğrenciler, Okulun Kurucu Müdürü Göknur Küçükcan ve sınıf öğretmenlerinin idaresinde itfaiyeci amcalarına çiçek hediye ettikten sonra, hayallerinde canlandırdıkları itfaiye araç ve ekipmanlarını yerinde inceleme fırsatı buldular.

İtfaiyenin “110” numaralı telefonunu ezbere bilen minik öğrenciler, itfaiye araçlarına binmeyi de ihmal etmedi.

İtfaiye Haftası’nda minikleri, kendilerini ziyaretleri dolayısıyla çok mutlu olduklarını ifade eden itfaiye çalışanları, “Bu vesileyle öğretmen, idareci ve öğrencilere çok teşekkür ediyoruz.” dediler.

Okulun Kurucu Müdürü Göknur Küçükcan ise en etkili eğitimin yaşanarak kazanılan eğitim olduğunu, şirinler sınıfı olarak bu düşünceyle İtfaiye Müdürlüğünü ziyaret edip çocuklara çalışmalarını yerinde öğrenme fırsatı sunduklarını kaydetti.

İLK İTFAİYE TEŞKİLATI NE ZAMAN VE NASIL OLUŞTU?

Türkiye’de ilk yangın söndürme örgütü 25 Ekim 1714 yılında Dergah-ı Ali Tulumbacı Ocağı olarak kuruldu. Cumhuriyet dönemiyle birlikte yangın söndürme görevi 25 Eylül 1923 tarihinde belediye hizmeti olarak kabul edildi. İtfaiyecilik Haftası, yangının zararlarının anlatıldı, yangından korunmanın yolları gibi konular anlatılarak halkın bilinçlendirildiği haftadır.

TULUMBACILAR KİMDİR?

Ülkemizde itfaiye örgütü kurulmadan önce biri, Fransa’da gördüğü Didon denilen yangın tulumbasından esinlenerek, ilk yangın söndürme aracını ortaya çıkardı. Tulumbayı taşıyan, yangını söndüren kişilere ise Tulumbacı denirdi. Her mahallenin tulumbacıları ayrıydı ve kentin bir yerinde yangın çıkınca, tulumbacılar, tulumbalarını sırtlarına alır, bağıra bağıra koşarak yangın yerine giderlerdi.

Menderes ÖZAT