MİLLİ İRADE CAMİ DERNEĞİ’NDEN  OGC’Yİ  ZİYARET

 

DSC_0003Osmaniye Asri Mezarlığı yanındaki caminin yetersiz kalması ve mezarlık yanındaki İmam Hatip Okulları’nda eğitim-öğretim gören öğrencilerin mağduriyetinin giderilmesi için yeni bir caminin yapılması konusunda çalışma başlatıldı. Bunun için kurulan Milli İrade Cami Derneği’nin yönetimi Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti’ni (OGC) ziyaret etti.

Hasan Kazgı (Başkan), Ahmet Yılmaz, Recep Bulut, Arif Hafif, Soner Doğan, İsmail Meltem ve Ramazan Çetin’den oluşan Milli İrade Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği yönetimi, OGC’de basın mensupları ile buluşarak, cami ile ilgili bilgiler verdi. Başkan Kazgı, “25 kişi bir araya gelerek istişare grubu oluşturduk. Daha sonra 7 arkadaşımız ile geçici yönetim kurulunu oluşturduk ve Dernekler Müdürlüğü’ne müracaatımızı yaparak, derneğimizin kuruluşunu onaylattık. Asri Mezarlık bölgesindeki cami eksikliği hepimizin malumudur. Özellikle şehit cenazeleri başta olmak üzere cenaze namazlarının kılınabileceği, mezarlık ziyaretine gelen insanların ibadetlerini yapabileceği ve orada bulunan eğitim kampüsündeki yaklaşık 1500 İmam Hatip öğrencisinin ihtiyacına cevap verebilecek işlevsel bir caminin kısa sürede yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bunun için Milli İrade Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ni kurarak, faaliyete başladık. Burası aynı zamanda Osmaniye’nin önemli bir bölgesidir. Burada Osmaniye’mize yakışır bir cami yapılması için gerekli çalışmalarımızı yapacağız. 1500-2000 kişilik ve çok amaçlı bir cami olarak düşünüyoruz. Bu konuda da öncelikle siz değerli basın mensupları ile konuyu paylaşmak istedik” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden OGC Başkanı İsrafil Avcı, “Öncelikle OGC olarak yeni kurulan bu derneğimize böyle bir önemli konuyu gündeme getirdiği için teşekkür ediyorum. Gerçekten orada güzel bir camiye ihtiyaç var. Bilindiği gibi özellikle şehit cenazelerinde diğer bazı cenaze törenlerinde oradaki cami yetersiz kalıyor. Bir diğer husus da sizin de belirttiğiniz gibi mezarlığın hemen yanındaki İmam Hatip okullarındaki öğrencilerimizin özellikle Cuma namazlarında çektiği sıkıntı var. Bütün bunları göz önüne aldığımızda oraya daha büyük ve kapsamlı bir caminin yapılmasının şart olduğu ortaya çıkmaktadır. Biz OGC olarak bu projeye destek veriyoruz ve Osmaniyelilerin de buna destek olacağına inancımız tamdır. Ayrıca sayın valimizin ve belediye başkanımızın da bu konuya olumlu bakacağına güveniyoruz. Derneğiniz hayırlı olsun, çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Bu konuda bize düşen görev neyse de her zaman yanınızda olacağımızı bilmenizi istiyorum” diye konuştu.

Ali Celal KAYMAK