MİLLETVEKİLİ RUHİ ERSOY, MECLİSTE YEREL BASININ SORUNLARINI ANLATTI

RUHİ ERSOYMHP Milletvekili Ruhi Ersoy, TBMM Genel Kurulu’nda yerel basının sorunlarını dile getirdi

MHP Osmaniye Milletvekili Doç. Dr. Ruhi Ersoy, Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti (OGC) Başkanı İsrafil Avcı’dan basının sıkıntıları ile ilgili aldığı bilgileri meclisin bütçe görüşmelerini yaptığı genel kurul toplantısında gündeme getirdi.
Milletvekili Ruhi Ersoy, partisinin grubu adına yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bize yerel basının sorunları ile ilgili bilgiler geldi. Bunu da Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, ilgili bakanlar ve Başbakan ile paylaşmak istiyorum. Sarı Basın Kartı konusu vardır. Basın Kartı Komisyonu’nda Anadolu’daki önemli STK’lar olan Gazeteciler Cemiyetlerinin Temsilcilerinin olmadığı eleştirileri yapılmaktadır. Bu komisyonda Türkiye Gazeteciler Federasyonu, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası gibi önemli meslek kuruluşlarının temsilcilerinin olmadığı bilgileri bize geldi. Gazeteciler Cemiyetlerinin temsilcilerinin olmadığı bir kurulda Sarı Basın Kartı dağılımı konusunda gazeteci olmadığına dair kişilere de Basın Kartı verildiği konusunda birtakım iddialar var. Bu iddialar ne kadar doğru, bu konudaki ilgililer bunu açıklarlar. Ayrıca yerel basından gelen taleplerden biri de; Basın İlan Kurumu ile ilgili yaptığımız hizmetlere 2 yıldır zam alamıyorduk, Basın İlan Kurumu bu konuda yüzde 20 oranında bir zam yaptı. Bu konuda zamlı hizmet verebilmemiz ile ilgili bunun Bakanlar Kurulu’nda gündeme gelmesi gerekiyor. Çünkü Bakanlar Kurulu bunu onaylamadığı sürece biz bu imkandan yararlanamıyoruz dediler. Yerel Basın demokrasinin kılcal damarları gibi bu ülkenin önemli bir hizmet sektörüdür. Bu sektörün kira sorunu, çalışanlarının ücretleri ve sosyal haklarının ödenmesi gibi sorunlarının çözülmesini biz MHP olarak istiyoruz.”
Milletvekili Ruhi Ersoy’un kendisi ile görüşmesinin ardından yerel basının sorunlarını dile getirmesini memnuniyetle karşılayan OGC Başkanı İsrafil Avcı da “Sayın vekilimiz benimle yaptığı görüşmenin ardından kendisine arz ettiğim konuları dile getirdi. Bütçe görüşmelerinin yapıldığı TBMM Genel Kurulu’nda yerel basının sorunlarını dile getiren ve çözüm önerileri konusunda partisinin taleplerini anlatan Milletvekili Ruhi Ersoy’a bu yakın ilgi ve alakasından dolayı şükranlarımı sunuyor ve kendisine tüm meslektaşlarım adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Ali Celal KAYMAK