Milletvekili Önal, “Halep’teki kardeşlerimize gıda yardımı ülkemizden gidiyor”

3İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı’nın “Halep’e Yol Açın” kampanyasına Osmaniye’den destek geldi. Kampanya kapsamında İHH Osmaniye şubesi tarafından Halep’teki sivillere destek amacıyla oluşturulan yardım konvoyu, Osmaniye’den Hatay’a gönderildi.
İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardımlaşma Derneği Osmaniye Şubesi öncülüğünde Salı Pazarı’nda toplanan grup, burada araçlarına Türk bayrağı ve flamalar astılar. Memur-Sen Osmaniye İl Başkanı Mahmut Kahraman, yardımları Halep’teki Müslümanlara destek olmak için götüreceklerini belirterek, yardım konvoyu ile Hatay Cilvegözü’ndeki toplanma merkezine hareket edeceklerini ifade etti.
Bu arada yardım konvoyunu uğurlamak için gelen AK Parti Osmaniye Milletvekili Dr. Suat Önal, duyarlı Müslümanların sabahın erken saatlerinde Halep için bir araya geldiğini, Türkiye’nin dört biryanından Cilvegözü’ne insanların akın akın gittiğini söyledi. Milletvekili Önal açıklamasında, “Hükümetimiz, Halep’te mağdur durumda olan, zulüm gören din kardeşlerimizi tahliye etmenin çabası içerisindedir. Bu anlamda görüşmeler devam ediyor. Diğer yandan buradaki kardeşlerimize gıda yardımı ülkemizden gidiyor. Ben bugün sıcak yataklarını terk ederek, günün erken saatlerinde buraya gelip, din kardeşlerimizin dertleriyle dertlenen duyarlı kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Bu, yarın bir gün hepimizin başına gelebilecek bir durumdur. Bir Müslümanın derdiyle dertlenmek kadar güzel bir şey olamaz. Bunu yürekte hissetmek lazım” dedi.

İHH Osmaniye Şubesi Başkanı Nadir Sarıcan da Osmaniye’de yardımsever vatandaşlar ve STK’lar aracılığıyla temin edilen 25 ton unun Halep’e gönderileceğini belirterek, “Halep’e yol aç konvoyu kapsamında Suriye’de ve son günlerde Halep’te yaşanan drama sessiz kalmayarak yardımlarımızı sürdürüyoruz. 2016 yılında toplamda 5. Tırımızı Suriye’ye gönderdik. Bundan sonra da yardımlarımızı sürdüreceğiz. Bu kampanyaya destek verenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Osmaniye IHH Derneği Başkanı Nadir Sarıcan’ın yaptırdığı duanın ardından 250 araçlık yardım konvoyu, Hatay’ın Cilvegözü sınır kapısına hareket etti.

Ali celal KAYMAK