Milletvekili Durmuşoğlu, Ala Cami Restorasyonu ile ilgili konuşma yaptı

Milletvekili Durmuşoğlu TBMM'de Ala Cami ile ilgili konuşma yaptıAK Parti Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, son günlerde basında yer alan Ala Cami ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) konuşma yaptı.

Milletvekili Durmuşoğlu konuşmasında şunları söyledi: “Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde bulunan mülkiyeti Dulkadir Beyi Alaüddevle Bozkurt Bey adına kurulmuş vakfa ait Ala Cami, milattan sonra 425-450 yılları arasında Roma bazilikası olarak inşa edilmiş, Bizans döneminde kilise kısmı yapılmıştır. 1480-1490 yılları arasında ise Dulkadiroğulları Beyliği tarafından camiye çevrilen tarihî yapı 1924’e kadar cami olarak kullanılmıştır. 1924 tarihinden sonra metruk hâlde terk edilmiştir. Bu önemli kültür varlığının geri kazandırılması amacıyla Vakıflar İdaresince Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu onaylı projeler doğrultusunda 2014 yılında restorasyon işine başlanmıştır. 

Restorasyon sırasında açığa çıkarılan mozaiklerin ve yapı elemanlarının güneş, yağmur ve doğa koşullarından etkilenmemesi, aynı zamanda yapının nefes alabilmesi gerekliliği dikkate alınarak konusunda uzman bilim adamlarının görüşleri alınarak Koruma Kurulu kurul kararları üzerine polikarbon malzemeli örtü oluşturulmuştur. İddia edildiği gibi bahse konu yapıdaki örtü, yapının kaybolan unsurlarını tamamlamaya yönelik değil, koruma amaçlıdır. Projenin yakın zamanda tamamlanmasıyla yaklaşık bir asırdır kapalı olan Ala Cami yeniden ibadete açılacak, Roma, Bizans, beylikler ve Osmanlı dönemlerinin izleri gezilip görülebilecektir.”

Ali Celal KAYMAK