MHP’li Ersoy: “Kültürel yozlaşmaya ahlaki çöküntüye dur diyelim”

 

Milletvekili Ersoy, TBMM’de izdivaç programlarına değindiMilliyetçi Hareket Partisi (MHP) MYK Üyesi ve Osmaniye Milletvekili Doç.Dr. Ruhi Ersoy, TBMM genel kuruluna sunduğu meclis araştırma önergesi üzerine Milliyetçi Hareket Partisi grubu adına konuştu.

Milletvekili Ersoy, sosyal bir yara haline gelen izdivaç programlarının geleneksel kültüre ve ahlaki değerlere zarar verdiğini belirterek meclisin bu konuda bir an önce çalışma yapması gerektiğine değindi.

Doç.Dr. Ruhi Ersoy, “Aile; toplumun yapı taşıdır, aile bozulursa toplum da bozulur. Söz konusu programlara ilişkin yoğun şikâyet vardır. Vatandaşlar BİMER’e, Cumhurbaşkanlığı’na, ilgili kurumlara dilekçeler, mektuplar yazmakta, Sivil Toplum Kuruluşları çeşitli organizasyonlarla, imza kampanyalarıyla farkındalık yaratmaya çalışmakta ve kamuoyu genel olarak bu programları zararlı bulmaktadır” dedi.

RTÜK başkanının izdivaç programları ile ilgili “çığırından çıktı” sözlerini hatırlatan Ersoy, RTÜK İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanının da “günlük şikâyetlerin tamamına yakınının evlilik/izdivaç programlarına yönelik” sözlerini hatırlattı.

Bu kadar yoğun şikâyet alan izdivaç programlarına RTÜK’ün bir çare bulamadığını belirten Ersoy, TBMM’nin duruma el koyarak toplumun yararına gerekeni yapması gerektiğini söyledi.

Televizyonların gündüz kuşağında daha çok kadınların ve çocukların hedef kitle olduğunu belirten Ersoy, “Eğer toplumun önemli kitlesi o saatlerde, o vakitte televizyon karşısında vakit geçiriyorsa, daha anlamlı yapımlar üretilmelidir” dedi.

Devletin ve milletin zor süreçlerden geçmekte olduğunu ifade eden Milletvekili Ersoy, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türk Milletinin değerleriyle var olabilmesi siyasal bir söyleme dönüşüyorsa milli kültüre ait değerlerin güncellenmesi geleneksel kültürümüze ait yayınlar yapılması, üniversitelerin Türk Halk Bilimi bölümlerindeki bilim insanları ile senaristlerin, yapımcıların, yönetmenlerin bir araya gelmesi ile sağlanabilir” diye konuştu.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nun başarılı çalışmalar yaptığını belirten Ersoy, dünya miras listesine alınan değerlerimizin sadece listede yer alsın mantığı ile üzerinde çalışılmadığını, bu değerlerimizin sanatta işlenmesi ve dolayısıyla da popülerleşerek yaygınlaşmasını sağlamamız gerektiğini söyledi.

Şehitlerimizin emaneti olan şehit ailelerimize yeterli ilginin gösterilmediğini de söyleyen Ersoy, şehit ailelerinin yaşadığı gerçeklikler üzerinden “şehitlik ve şehadet” kavramları açısından da farkındalık yaratacak, milli ve manevi değerlerimize uygun yayınların yapılabileceğini belirtti.

MHP Milletvekili Ersoy, ülke olarak eğitim ve kültür konularında sorunları aşmakta zorlandıklarını belirterek Cumhurbaşkanının da “eğitim ve kültür” konularında öz eleştiri yaptığını hatırlattı ve “Bugün televizyonlarda siyaset uzmanları, terör uzmanları, diplomasi uzmanları, Anayasa uzmanları boy gösteriyor ama bir kültür stratejisiyle ilgili, eğitim stratejisiyle ilgili, politik olmayan, insana dokunan ve proje üreten kaç kişi görebiliyoruz” diye sordu.

Ersoy konuşmasının sonunda, toplumun değer yargılarıyla oynayan, kültürel yozlaşmaya neden olan ahlaki değerleri ayaklar altına alan izdivaç programlarının kapatılması konusunda gündem oluşturan destek veren ve konunun güncellenmesini sağlayan herkese teşekkür etti.

Ali Celal KAYMAK