MESLEK ÖĞRENİRKEN PARA KAZANIYORLAR

meslek ögreniyorlarKadirli’nin başarılı okullarından Şehit Kaan Çalin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, okulda mobilya üretimini uygulamalı olarak öğrenebilirken, yaptıkları ürünlerin satılmasından elde edilen gelirle para da kazanma şansı buluyor.

Kamu ve özel sektörden gelen talep doğrultusunda masa, koltuk, sıra, sandalye ve ev eşyası üreten öğrenciler, satılan ürünler sayesinde okul harçlıklarını da çıkarabiliyor.

Okul müdürü Remzi Beyoğlu, öğrencilerin hem meslek öğrendiklerini hem de ürettikleri ürünler karşılığında para kazandıklarını söyledi.

Kamu ve özel sektörün talep ettiği ürünleri yapan öğrencilere, döner sermaye üzerinden aylık ortalama 300 ile 500 lira arasında harçlık verdiklerini anlatan Beyoğlu, “Okulumuzun mobilya bölümünde tam donanımlı makinelerimiz var. Mobilya ve metal bölümünde eğitim gören öğrencilerimiz becerilerini geliştirmenin yanı sıra döner sermayeden pay alıyorlar.” dedi.

Öğrenciler ise tercih ettikleri mobilya bölümündeki çalışmaları severek yaptıklarını dile getirdiler.

Eğitimlerinin yanı sıra el becerilerini geliştirme fırsatı bulduklarını aktaran öğrenciler, “Okulumuzun döner sermayesi üzerinden para kazanıyoruz. İşimizi severek yapıyoruz. Çok memnunuz. Ailemize yük olmuyoruz.” ifadelerini kullandılar.

Öğretmenler de öğrencilerin yaptıkları üretimle döner sermaye üzerinden hem okulun hem de kendilerinin kazandığını kaydettiler.      Menderes Özat