KÜLTÜREL MİRAS UNSURLARI GÖRÜŞÜLDÜ

kültürel mirasYıl içerisinde yapılan unsurlarla ilgili çalışmalar hakkında bilgilendirme yapılırken; “Osmaniye’de mani söyleme geleneği”, Osmaniye’de Andız pekmezi yapımı” ve “Osmaniye’de Andız teşbihi yapımı” üzerinde elde edilen unsurlar üzerinde görüşler bildirildi.

Osmaniye İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından oluşturulan kurul üyeleri, Somut olmayan kültürel miras tespit toplantısını gerçekleştirdi.

Kısa adı SOKÜM olan, Somut olmayan kültürel miras tespit komisyonu üyeleri yılın son toplantısını yaptı.

İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Tor başkanlığında yapılan toplantıya tespit kurulu üyeleri katıldı.

Toplantıda 2019 yılında yapılan çalışmalar ile yeni unsurların belirlenmesi ile ilgili yapılan çalışmalar değerlendirildi.

Yapılan çalışmalar neticesinde somut olmayan kültürel miras unsurlarının ayrıntıları konusunda bilgilendirme yapıldı.

Yıl içerisinde yapılan unsurlarla ilgili çalışmalar hakkında bilgilendirme yapılırken; “Osmaniye’de mani söyleme geleneği”, Osmaniye’de Andız pekmezi yapımı” ve “Osmaniye’de Andız teşbihi yapımı” üzerinde elde edilen unsurlar üzerinde görüşler bildirildi.

Sözkonusu unsurlarla ilgili ayrıntılar üzerinde tanımlama bilgileri aktarılırken, yapılacak olan çalışmaların rapor edilerek, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’ne iletilmesi ve yeni unsurların araştırılması komisyon üyeleri tarafından karara bağlandı.

Mustafa BARDAK