KÖY OKULU AVRUPA’YI AĞIRLADI

KÖY OKULUNUN ERASMUS  BAŞARISIKadirli Aşağı Çiyanlı Şehit Ahmet Birkaç İlkokulu’nun Avrupa Birliği Erasmus+ Programı Okullar Arası Değişim Ortaklıkları kapsamında 2019 yılı Teklif Çağrısı Döneminde kabul edilen 2019-1-LT01-KA229-060544_6 numaralı ve “4C’s: Learning 4 Tomorrow” “4C:Yarın için Öğrenme” başlıklı projesi kapsamında 10-16 Kasım tarihleri arasında Portekiz, Litvanya, Finlandiya, İspanya ve İtalya ülkelerindeki ortak okullardan gelen öğretmen ve müdürlere ev sahipliği yaptı ve projenin açılış toplantısı yapıldı .

10 kişilik proje ekibi için programın ilk gününde okulda büyük bir karşılama yapıldı. Celal Karslı’nun hazırladığı Sumbas YİBO halk oyunları ekibi büyük beğeni toplarken, misafir öğretmenler de öğrencilerle halay çektiler. Okul öğretmeni Hatice Kocatürk Pala tarafından hazırlanan semazen gösterisi büyük alkış topladı. Okulu ve sınıfları gezen ekip öğrencilerle sohbet etti ve ülkelerin eğitim sistemlerini karşılaştırma fırsatı buldu.

Program dahilinde Kadirli Karatepe, Kent Müzesi, Hatay, Adana ve Tarsus’a ziyaretler yapıldı. Şehirlerin tarihi ve kültürel mekanlarını ziyaret eden ekip hem alışveriş yaptı hem de zengin Türk mutfağıyla tanıştı. Geleneksel bir Türk sanatı olan Ebru çalışmasını resim öğretmeni Muhammet Ülger eşliğinde yapma fırsatı bulan ekip, bunun harika bir deneyim olduğunu ve ülkelerine döndüklerinde öğrencilerine yaptırmak istediklerini belirttiler.

Program süresince ekibe proje koordinatörü Canan Karadere, okul müdürü Harun Bayazıtoğlu ve okul öğretmenleri Cavit Koçer ve Hatice Kocatürk Pala eşlik ettiler.

Projenin kapanış programı Karatepe’de İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Tapsız’ın konuşması ve sertifika takdimi ile son buldu.

İlçe milli eğitim müdürü İlyas Tapsız, bu tür projelerin ülkemiz açısından çok önemli olduğunu, kültürlerarası önyargıları yıkmak, kültürel işbirliğini geliştirmek ve ülkemizi tanıtmak adına yapılan çalışmaların büyük önem arz ettiğini belirtti.

Tapsız, başarılarından dolayı Şehit Ahmet Birkaç Okulu öğretmenlerine ve proje koordinatörü Canan Karadere’ye teşekkür edip başarılarının devamını diledi.

Okul Müdürü Harun Bayazıtoğlu ise proje açılış toplantısının başarılı bir şekilde geçtiğini, gelen misafirlerin yapılan karşılama, etkinlikler ve ziyaretlerle kültürümüzü, bölgemizi tanıma fırsatı bulduklarını, projenin kapanış toplantısının duygusal dakikalara sahne olduğunu belirtti. Bayazıtoğlu, bu projenin okulumuz ve öğretmenlerimiz için gurur kaynağı olduğunu ve ikinci Erasmus projeleri TRUST KIDS için 24-29 Kasım tarihleri arasında Almanya, Polonya, İtalya, İspanya ve Yunanistan ülkelerinden gelecek misafirler için şimdiden hazırlıklara başladıklarını kaydetti.     Menderes ÖZAT