KİTAP OKUMAK, ARAŞTIRMA RUHUNU ÖNE ÇIKARIYOR

 

kitap-okumanin-faydasiHerkesin sıkça dile getirdiği kitap okuma gerekliliği içi boş bir tavsiye değildir. Tarihte ve günümüzde görüldüğü gibi okuyan, öğrenen toplumlar bir çok alanda başarı sağlamışlardır. Diğer toplumlar ise eğitim eksikliğinden dolayı geri kalmışlardır. Toplumlar gelişmek, çağdaş uygarlık seviyesine gelebilmek için en büyük yatırımlarından birini eğitime yapmaktadırlar. Eğitim için ise kitap okumak şarttır.

Bu kadar önemli olan kitap okumanın faydaları, kitap okumanın getirileri nelerdir?

+ Kitap okumak düşünce ufkunu geliştirir, kişilerin olaylara bakış açısını, onu irdeleme, analiz etme şeklini geliştirir.

+ Kitaplar kişinin kelime dağarcığını geliştirir. Daha çok kelime öğrenen insan daha iyi konuşur, daha iyi ikna eder dolayısıyla isteklerine daha kolay ulaşır. Söylemek istediklerini, duygularını daha iyi ifade eder.

+ Kitap okumak algı gücünü kuvvetlendirir. Kişinin okuduklarını daha kolay, daha iyi kavramasını sağlar. Bu onlara okul, iş vb. yerlerde başarı getirir.

+ Kitap okumak güzel bir uğraştır. Kişinin vaktini güzel geçirmesini sağlar, stresi azaltır.

+ Kitap okumak konuşma becerisini geliştirir. İyi konuşan insan çoğu zaman kazanır.

+ Elde edilen bilgiler genel kültür seviyesini geliştirir. Kişinin toplumdaki yerini, statüsünü, önemini arttırır.

+ Kitaplar hayal gücünün sınırlarını genişletir. Hayal gücü genişledikçe başarı, mutluluk gelir.

Gördüğünüz gibi kitap okumanın birçok faydası vardır. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Kitap seçiminin iyi yapılması gerekmektedir. Kitaplar, kişiyi olumsuz etkilememelidir.

KITAP OKUMANIN FAYDALARI NELERDIR?

Kitap okuma alışkanlığı aslında çocukluktan itibaren kazanılması gereken bir hobidir. Aslında hobinin de ötesinde, kişinin kendini geliştirmesi, birçok yeni bilgi öğrenmesi ve hayal dünyasının daha zengin olabilmesi için mutlaka okunması gereken kitaplar, her yaş grupları için farklı şekilde konumlandırır.

ÇOCUKLAR İÇİN KİTAP OKUMANIN FAYDALARI

Çocuklar için kitap okumanın faydaları sayılmak ile bitmez. Özellikle okumayı bilmediği zamanlarda bile resimli kitaplar satın alarak hem kitap sevgisini aşılayabilirsiniz hem de resimlere bakarak kendi hayal dünyasına dalmasına yardımcı olur. Erken yaşta kitap okumayan çocukların sonrasında ise çok fazla kitaplara düşkün olduğu gözlemlenmez.

GELİŞİM ÇAĞINDA KİTAP OKUMANIN FAYDALARI

Gelişim çağında itap okumanın birçok faydası vardır. Öncelikle duygularını daha net ortaya koyabilme imkanını elde ederler ve hayal dünyaları ile ufukları çok daha fazla genişler

Kitap okumak, kişinin daha tane tane ve güzel konuşmasını sağlar. Ayrı zamanlarda kompozisyon, makale gibi konularda çok daha başarılı olmasını sağlıyor olacaktır.

Kitap okumak, araştırma ruhunu öne çıkarır, konuları irdeleme hakkını verir ve durumlar karşısında suskun olmamasını sağlar. Fikirlerini rahatlıkla sunabilir.

Kitap okumak aynı zamanda kişinin kültür seviyesini öğrenmesini sağlar. Gerek yaşam, gerek doğa, gerek tarih gibi birçok konuda kişi bilgilenir

Kısaca kitap okumak kişinin kendine ayırdığı en önemli ve özel anlardan oluşur. Dolayısı ile mutlaka baş ucunda duran ama sadece görsel olarak kalmayan okunacak kitapların olması mutlaka önerilir.  ( Kaynak: http://www.iyzi.net)

Hazırlayan: Hasan KILIÇ