KİLİKYA’NIN KADINLARI” AYAKTA ALKIŞLANDI

 

IMG_1722İçel Soroptimist Kulübü Başkanı Sevinç Şanlı yaptığı açıklamada, , “Kadınlar için var olan bir kadın kuruluşu olarak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü bizim için çok önemli. Belirli konularda aldığımız özel duruşumuza, kadınların küresel sesi olarak hareket ediyor, kadınların statülerini bulundukları yerde yükseltmeye çalışıyoruz. Biliyoruz ki kadın, toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur”dedi.

 İçel Soroptimist Kulübü, Semihi Vural’ın “Tarihte Mersin Kadınları” kitabından hareketle sahneye uyarlanan “Kilikya’nın Kadınları” adlı oyununu Mersin Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşturdu.

İçel Soroptimist Kulübü üyelerince sahnelenen ve Dünya Kadınlar Günü’ne ithaf edilen ” Kilikya’nın Kadınları ” oyunu kapalı gişe sahnelenerek ayakta alkışlandı. Usta rejisör Melih Öztürk’ün sahneye koyduğu eserin müzik direktörlüğünü Engin Aktuğ, kostüm tasarımını Songül Birtek yaptı.

Ayrıca Kulüp tarafından,  her yıl Mersinli veya Mersin’de yaşayan kadınlara verilen “Yılın Başarılı Kadın Ödülü”nü bu yıl Mersin Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Bengi İspir Özdülger’e verildi.

Etkinlik öncesi Özdülger’in hayatından kesitlerin olduğu slayt gösterisinin ardından sanatçı, piyanist Ahad Asker’in eşliğinde unutulmaz bir dinleti sundu.

Eurpe’den Müfide İlhan’a uzanan bir tarih kesitinin kadın kahramanlarının sahneye taşındığı oyunda, İçel Soroptimist Kulübü üyeleri muhteşem sahne performanslarıyla ayakla alkışlandı.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Etkinlik öncesi İçel Soroptimist Kulübü Başkanı Sevinç Şanlı yaptığı açıklamada, , “Kadınlar için var olan bir kadın kuruluşu olarak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü bizim için çok önemli. Belirli konularda aldığımız özel duruşumuza, kadınların küresel sesi olarak hareket ediyor, kadınların statülerini bulundukları yerde yükseltmeye çalışıyoruz. Biliyoruz ki kadın, toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Katılımcı ve desteklerini bizden esirgemeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunarız” dedi. Hasan KILIÇ