KEREVİZ, EN SAĞLIKLI SEBZELERDEN BİRİ

KEREVİZİN SAĞLIK İÇİN 19 FAYDASIOsmaniye’de 35 yıldır sebzecilik yapan ve semt pazarlarında mevsimin ilk ürünlerini satışa sunan Kemal YAZICI, kerevizin de insan sağlığına süper derecede faydaları olduğunu belirterek “Kereviz yiyerek sağlık bulun” tavsiyesinde bulundu.

EN SAĞLIKLI SEBZELERDEN BİRİ

Kerevizin en sağlıklı sebzelerden biri olduğunu biliyor muydunuz? Ispanak, lahana, elma ve limonu duymuşsunuzdur ama bu yeşil sebze genelde unutuluyor.

Hem çiğ hem de pişmiş olarak yenilebilen kerevizi, suyunu sıkıp içecek olarak, çiğ olarak, pişirip çorba olarak, buharda pişirerek, salatalarda vb. birçok farklı şekilde tüketebilirsiniz.

İşte bu sağlıklı sebzenin 19 faydası.

 1. YOĞUN SU İÇERİR

Kerevizde, hücresel fonksiyonlar ve hidrasyon için hayati önemde olan, %95 oranında su ve elektrolit bulunur. Uzun bir uçak yolculuğunun veya gıda zehirlenmesinin ardından vücudunuzun tekrar su kazanması için, taze sıkılmış kereviz suyunu, yine elektrolit açısından zengin olan hindistan cevizi suyu ile karıştırın. Bu özel içecek, marketlerdeki spor içeceklerinden daha faydalıdır.

 1. ALKALİN MİNERALLERLE DOLUDUR.

Kerevizde potasyum, magnezyum, sodyum ve demir bulunur, bu yüzden de hem oldukça alkalize edicidir, hem de et, süt ürünleri ve işlenmiş gıdalar gibi asitli yiyeceklerin etkilerini nötralize eder. Bu mineraller aynı zamanda birçok vücut fonksiyonu için çok önemlidir.

 1. Kerevizde bulunan sodyum çözünebilir ve organiktir, bu yüzden de daha çok emilebilir.

Vücudunuz tarafından kerevizdeki tuzun emilimi, normal tuzun emilimine göre çok daha kolaydır. Bu da eğer sağlıklı beslenmeye çalışıyorsanız, tuzlu ve sağlıksız yiyecekler yemenizi önler.

 1. KLOROFİL AÇISINDAN ZENGİNDİR.

Klorofil kanı yenilemeye yardımcı olur ve kanserden koruyucu, iltihaplanmayı önleyici ve antioksidan özelliğe sahiptir. Klorofilin bu faydaları, yeşil yapraklı gıdaların sağlığımız için çok faydalı olmasının baş nedenlerinden biridir.

 1. Suda çözünen ve çözünmeyen lifler açısından zengindir.

Bu da vücudun sağlıklı boşaltım fonksiyonlarına yardımcı olur, kan şekerini ve besin emilimini düzenler.

 1. KİLO VERMEK İÇİN HARİKADIR.

Büyük bir kereviz sapı sadece 10 kalori içerirken aynı zamanda vücudunuza sağlıklı besin maddeleri sağlar.

 1. Sakinleşmenize ve daha iyi uyumanıza yardımcı olan magnezyum içerir.

Çoğu kişide magnezyum eksikliği vardır, bu yüzden kerevizi beslenme düzeninize dahil etmek bu çok önemli besini vücudunuza kazandırır.

 1. İLTİHAPLANMAYI ÖNLER.

Akut iltihaplanma iyileşme süreci için önemli ve gerekli olsa da, kronik iltihaplanma birçok hastalığa yol açabilir. ABD Kalp Vakfının belirttiğine göre, kronik iltihaplanma arteskleroz, kireçlenme, osteoporoz, Alzheimer, gıda duyarlılığı, diyabet, kalp hastalıkları ve bazı durumlarda kanser gibi birçok hastalığa yol açabilir. Yaşlanmayı da hızlandırır.

 1. Toksinleri arındırma ve temizleme özelliğine sahiptir.

Bu da vücudunuzdaki toksinlerden kurtulmanızı sağlar.

 1. Gözleriniz için iyidir.

Bir bardak doğranmış kereviz, iyi bir göz sağlığı için gerekli olan günlük A vitamini ihtiyacınızın % 10’unu karşılar.

 1. Kötü kolesterolü düşürür.

Kerevize kokusunu ve tadını veren bütil oftalat isimli bileşen, aynı zamanda kötü kolesterolü düşürür.

 1. Kan basıncını düşürür.

Kerevizde bulunan ftalid isimli aktif bir bileşenin dolaşım sistemi sağlığını iyileştirdiği bulundu.

 1. Kereviz kanserle savaşabilir.

Kerevizde bulunan luteolin isimli güçlü bir flavonoid, özellikle pankreas kanserinde kanser hücrelerinin büyümesini önler.

 1. İyi bir K vitamini kaynağıdır.

K vitamini; kan pıhtılaşması, güçlü kemikler ve iyi bir kalp sağlığı için önemlidir.

 1. Düşük asitlik özelliğinden dolayı reflü’ye iyi gelir.

Yayınlanan bir araştırmada, asit reflüsünden şikayetçi hastalara, içinde kereviz de olan düşük asitli beslenme şekli öneriliyor.

 1. C vitamini ve flavonoid gibi bilinen antioksidanlara ek olarak, bilim insanları kerevizde daha birçok antioksidan bulunduğunu keşfettiler.

Kerevizde bulunan antioksidanlar, hücrelerimizdeki, kan damarlarımızdaki ve organlarımızdaki istenmeyen oksijen zararından korunmaya yardımcı olur.

 1. İdrar söktürücü etkisinden dolayı, kereviz ürik ve asit kristallerini vücuttan atmayı sağlar.

Bu kristaller vücuttaki eklemlerin çevresinde oluşur ve eklemleri kullanırken ağrıya yol açar ve iltihaplı eklemlerdeki dokunun çoğalmasına neden olur.

 1. Bağışıklık sistemini güçlendirir

C vitamini ve antioksidan içeriğinin yüksek olmasından dolaylı, düzenli kereviz yemek grip hastalığına ve diğer birçok hastalığa yakalanma riskinizi düşürür.

 1. Flavonoid içeriği yüksek olduğu için, sinir sistemine ve beyin sağlığına iyi gelir.

Kereviz, sinir sistemini oksijene bağlı zararlardan korur.

Kaynak: mynet.com

Hasan KILIÇ