KARŞILIKSIZ ÇEK ORANINDA BÜYÜK ARTIŞ

 

ÇEKŞubat Ayında Karşılıksız Çek Oranı %56, Protesto Edilen Senet Tutarı %20 Azaldı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezinin yayımladığı Şubat ayı “Protestolu Senetler” ve “Çekler” İstatistik Raporlarına göre, Osmaniye’de karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranı % 3,0 olarak belirlendi. Bu ayda parasal tutarı 4,9 milyon TL olan 288 adet senet ise protesto edildi.

Şubat ayında Osmaniye’de karşılıksız çeklerin adedi geçen yılın aynı ayına göre % 56 oranında azalarak 204 adet olurken, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı ise % 53 oranında azalarak 5,8 milyon TL oldu. Bu ayda, bankalara ibraz edilen 6.681 adet çek herhangi bir sorun olmaksınız ödenirken, ödenen çeklerin tutarı ise 146 milyon TL oldu. Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen toplam çeklere oranı adet olarak %3,0 oldu.

Yılın ilk iki ayı Ocak-Şubat toplamında ise, geçen yılın aynı dönemine göre karşılıksız çeklerin adedi %34 oranında azalarak 484 adet olurken, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı ise %43 oranında azalarak 11,9 milyon TL oldu. Bu ayda, bankalara ibraz edilen 15.402 adet çek herhangi bir sorun olmaksınız ödenirken, ödenen çeklerin tutarı ise 323 milyon TL oldu. Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen toplam çeklere oranı adet olarak %3,0 oldu.

Yılın ilk iki aylık döneminde Türkiye toplamında ise, 106.459 adet çeke karşılıksız işlemi yapılırken, bu çeklerin parasal tutarı 3,8 milyar TL oldu. Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı ise %2,9 oldu.

Diğer taraftan TBB verilerine göre, Şubat ayında Osmaniye’de geçen yılın aynı ayına göre %1 azalışla 288 adet senet protesto edilirken, bu senetlerin parasal tutarı geçen yılın aynı ayına göre %20 azalışla 4,9 milyon TL oldu.

Yılın ilk iki aylık döneminde ise, geçen yılın aynı dönemine göre protesto edilen senet adedi, %1 artışla 614 olurken, bu senetlerin parasal tutarı geçen yılın aynı ayına göre %11 azalışla 15,2 milyon TL oldu.

Osmaniye, protestolu senetlerin illere göre dağılımında adet olarak 41. Sırada yer alırken, protestolu senetlerin parasal tutarına göre ise 23. Sırada yer aldı.

Türkiye toplamında ise, yılın ilk iki ayında, parasal tutarı 2,2 milyar TL olan 155 bin adet senet protesto edildi. Geçen yılın aynı dönemine göre ise protesto edilen senet adedi %0,4 oranında artarken, senet tutarı ise %31 oranında artmıştır.

Tutar olarak, protesto edilen senetlerin %29’unu İstanbul, %9’unu Kocaeli, %8’ini Ankara, %5’ini İzmir ve Antalya oluşturdu. Tutar olarak senetlerin en az protesto edildiği iller Siirt, Bayburt ve Tunceli oldu.

Hasan KILIÇ