KARATEPE-ASLANTAŞ MİLLİ PARKI’NA SEYİR TERASLARIYLA ÇARDAKLAR YAPILDI

 

çardakHava şartlarına bağlı olarak kış turizmi açısından da önemli bir yere sahip olan Karatepe-Aslantaş Milli Parkı içerisinde bulunan Hitit yarımadası, günübirlik kullanım alanı, açık hava müzesiyle, baraj gölünün eşsiz güzelliği, doğal peyzaj güzellikleri ve doğasıyla özellikle yerli ziyaretçiler tarafından tercih edilen bir yer haline geliyor.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesindeki Türkiye’nin ikinci ilan edilen milli parkı olan Karatepe-Aslantaş Milli Parkı’na seyir teraslarıyla çardaklar yapıldı.

Türkiye’nin ilk açık hava müzesini içinde barındıran milli park, baraj gölünün eşsiz güzelliği, doğal peyzaj güzellikleri ve doğasıyla özellikle yerli turistler tarafından tercih ediliyor. Doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra Orman ve Su İşleri Bakanlığı 7’nci Bölge Müdürlüğü Osmaniye Şubesi tarafından seyir terası ve çardaklar gibi yeni yatırımlarla çehresi değiştirilen milli park, çocuk oyun grupları, piknik masaları ve sahil boyunca oluşturulan kameriyelerle ziyaretçilerin hizmetine sunuluyor.

Hava şartlarına bağlı olarak kış turizmi açısından da önemli bir yere sahip olan Karatepe-Aslantaş Milli Parkı içerisinde bulunan Hitit yarımadası, günübirlik kullanım alanı, açık hava müzesiyle, baraj gölünün eşsiz güzelliği, doğal peyzaj güzellikleri ve doğasıyla özellikle yerli ziyaretçiler tarafından tercih edilen bir yer haline geliyor. Osmaniye’de yaşayan Akif Bucak, yaptığı açıklamada, iş stresinden ve şehirden uzaklaşmak için ailesiyle sık sık Karatepe-Aslantaş Milli Parkı’na geldiğini söyledi. Doğal dengenin bozulmadan seyir terası ve çardakların yapılmasının çok yerinde bir çalışma olduğunu ifade eden Bucak, “Türkiye’nin her yerinden gelen ziyaretçileri en güzel şekilde ağırlayacak şekilde ahşaptan yapılan mükemmel bir çalışma olmuş. emeği geçenlerin eline sağlık.” dedi.

Adana’dan gelen Fatma Yılmaz ise içerisinde müzesi bulunan milli parkta yapılan çalışmaların güzel olduğunu anlatarak, ailecek piknik için güzel bir ortam olduğunu ve vatandaşları bu eşsiz doğal güzelliği bünyesinde barındıran bölgeyi görmeye davet etti. Ailesiyle piknik için gelen Mehmet Çağlayan da, “En son 10 yıl önce ailemle gelmiştim. Kene olması nedeniyle bir daha gelmedim. Şimdi çok güzel bir çalışma yapılmış. Ailemizle rahat rahat gelebiliyoruz. Doğayla iç içe muhteşem bir yer.” şeklinde konuştu. Karatepe-Aslantaş Milli Parkı’nda, bölgenin tarihi ve doğal dokusuna uygun şekilde görünümü bozulmadan 2 adet seyir terası, 70 adet çardak ve 3 adet ahşaptan çocuk oyun alanı misafirlerin hizmetine sunuluyor. MENDERES ÖZAT