KARALAR: “VATANI KORUMAK, YÖRÜKLERİN ASLİ GÖREVİDİR”

20171101_103550Toprakkale Yörük Türkmen Derneği Başkanı Kemal Karalar: “bizler Toprakkale’li  olarak Toprakkale’ye her türlü hizmet , kültür  ve tanıtım  konusunda tek yürek, tek bilek, tek yumruk olarak güç birliği içerisinde bir ve beraberiz” dedi.

Toprakkale Yörük Türkmen Derneği Başkanı Kemal Karalar ve yönetim kurulu üyeleri, Aslanpınarı Yörük Dernek Başkanı Coşkun Yılmaz, belediye meclis  üyeleri, muhtarlar ve  esnaflarla beraber Vali Ömer Faruk Coşkun’a  ve Toprakkale’nin yeni ilçe kaymakamı Mehmet Kaya’ya “hayırlı olsun” ziyaretinde bulundular.

Ziyarette Vali Coşkun’a yörük poşisi  ve heybesini hediye eden başkan Kemal Karalar, yörük kültürü, ilçe ve köyler hakkında bilgi sunumu yaptı.

YENİ KAYMAKAM MEHMET KAYA’YI ZİYARET

Toprakkale Yörük Türkmen Derneği Başkanı Kemal Karalar ve yönetim kurulu üyeleri, belediye meclis  üyeleri, muhtarlar ve  esnaflar, daha sonra ilçeye yeni atanan Kaymakam Mehmet Kaya’yı ziyaret ettiler. İlçe ve köyler hakkında bilgilendirme yapan Toprakkale Yörük Türkmen Derneği Başkanı Kemal Karalar, “Kaymakamıma hoşgörülü  güleryüzlü davranışından dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Toprakkale Yörük Türkmen Derneği Başkanı Kemal Karalar: “bizler Toprakkale’li  olarak Toprakkale’ye her türlü hizmet , kültür  ve tanıtım  konusunda tek yürek, tek bilek, tek yumruk olarak güç birliği içerisinde bir ve beraberiz” dedi.

BAŞKAN KEMAL KARALAR, YÖRÜK KÜLTÜRÜ KONUSUNDA AÇIKLAMADA BULUNDU

Toprakkale Yörük Türkmen Derneği Başkanı Kemal Karalar, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“-Bilindiği üzere Yörükler, Türk tarih ve kültürünün merkezinde önemli bir yer tutmaktadır. Türk kültürü, Yörükler etrafında şekillenmiş ve bu günlere gelmiştir. Türk milletinin ana yapısını oluşturan aile, sosyal yapı, devlet anlayışı, gelenek ve görenekler, örf ve adetler vb. gibi tüm değerler Yörüklerle özdeştirler. Milletimizin ulvi hasletlerinin hepsini Yörüklerin yapısında görmek mümkündür.

Bununla beraber, Yörüklerin Allah-u Teâlâ tarafından bahşedilen değişmez belli başlı ana karakterleri vardır. Bu karakterlerin başında Özgürlük ve bağımsızlık gelir. Bunun yanında Vatan savunması ve devleti korumak, Yörüklerin asli görevidir. Zulme dur demek Yörüklerin en büyük meziyetidir. Yörükler haksızlığa tahammül göstermezler. Güzel ahlaklı olmak Yörüklerin en büyük özelliğidir. Yine sevgi ve saygı Yörüklerdeki gelenek ve göreneklerin ana kaynağıdır.

Bugün için, biz Yörüklere has, bu hasletleri diri tutmak, yaşatmak, bizden sonraki nesillere aktarmak tarihi bir görev olduğunun bilincindeyiz. Bu bilinçle hareket etmek tüm Yörük evlatlarının omuzlarına yüklenmiş asli bir görevdir.

Bu anlayışla Devlet büyüklerimize saygının gereği olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek üzere dernek yönetim kurulu olarak Osmaniye Valimiz Sayın Ömer Faruk Coşkun’u ziyaret ettik. Sayın Valimizle ilimiz, ilçemiz, köylerimiz ve Yörük kültürü ile ilgili bilgi paylaşımında bulunduk. Verimli geçen ziyaretimizde Sayın Valimize Yörüklere has heybe vb. hediyelerin yanı sıra Yörük kültürünü anlatan Yazar Bekir Aygül’ün “Çadırın Gizemi- Yörüklerin Anayasası” adlı kitabını takdim ettik. Valimiz memnuniyetini ifade ederek, bizlere ziyaretimizden dolayı teşekkür etti.

HASAN KILIÇ