KAR VE BUZLANMAYA KARŞI TEDBİRİNİ ALIN

AFADOsmaniye Afet ve Acil Durum İl Müdürü Serhat BULUT, araçlarında zincir takılı olmayan veya kış lastiği bulunmayanların yoğun kar yağışı altındaki bölgelere gitmemeleri gerektiğinin altını önemle çizdiklerini belirtti.

Osmaniye Afet ve Acil Durum İl Müdürü Serhat BULUT, İlimiz çevresinde yüksek yerlere kar yağışı düşmesiyle meydana gelen görsel şölene akın eden Çukurova yöresinde yaşayan vatandaşlarımızın, eğlencelerini kâbusa dönüştürmemeleri için birtakım bilgilendirmelerde bulundu. Öncelikle; Bulut, araçlarında zincir takılı olmayan veya kış lastiği bulunmayanların yoğun kar yağışı altındaki bölgelere gitmemeleri gerektiğinin altını önemle çizdiklerini belirtti. Açıklamalara devam eden Osmaniye AFAD İl Müdürü BULUT, alınması gereken önlemler hakkında şu ifadelere de yer verdi:

“Vatandaşlarımızın öncelikle meteorolojik uyarıları iletişim araçları aracılığıyla takip etmeleri, eğer dağlık alana çıkılacaksa dönüş saatlerini iyi ayarlamaları gerekmektedir. Özellikle öğleden sonra güneşin etkisini yitirmesiyle yollarda buzlanma riskine karşı dikkatli olunmalıdır. AFAD Afet Terimleri Sözlüğü’ne göre “Buzlanma”, hava sıcaklığının sıfır veya sıfır derecenin altına düşmesiyle, sıvı yüzeylerin donarak buz hâline gelmesidir.

Sıcaklığın 0 derece ila eksi 10 derece arasında olduğu yerlerde şeffaf buzlanma oluşur ve yol satıhları gözle görülemeyen buzla örtülür. Kış aylarında buzlanma, yolları güvensiz hâle getiren ve ulaşımı büyük ölçüde aksatan etkenlerin başında gelmektedir.

Ayrıca; oluşabilecek siyah buza karşı da dikkatli olunmalıdır. Donan yağmur, donan çisenti veya sulu sepken gibi meteorolojik olaylar ve kar fırtınasından sonra temizlenen yollar ıslakmış gibi görünür, gerçekteyse, yol “siyah buz” olarak adlandırılan ince bir buz tabakasıyla kaplanır.

Siyah buz, her zaman görülemeyen şeffaf ama çok kaygan bir buz tabakasıdır. Karda araç kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli konu sürüş stilinizi değiştirmek olmalıdır. Aracınızı asfaltta kullandığınız şekilde kullanmanız kontrolü kaybetmenize neden olacaktır.

Osmaniye Afet ve Acil Durum İl Müdürü Serhat BULUT, konuya ilişkin açıklamasını “ Araç kullanırken, fren ve gaz pedalının sert kullanımından ve ani direksiyon hareketlerinden kaçınınız. Araç kayma halindeyse, panik yapmadan aracın kaydığı yönde, araç izine girdikten sonra ise gitmek istediğiniz yönde direksiyonu çeviriniz.

Kaygan ve karlı zeminde önünüzde ilerleyen aracın tekerlek izinde gitmeye çalışınız. Yokuş çıkarken büyük vitesi, aşağı inerken de küçük vitesi kullanınız. Tabi ki vücudu sıcak tutacak giysilerin tercih edilmesi, açık alanlarda uzun süre kalınmaması ve kayma tehlikesine karşı dikkatli olunmasını da alınabilecek önlemler arasında sayabiliriz. Tüm vatandaşlarımıza sağlıklı, mutlu ve de afetsiz günler dilerim”diyerek tamamladı. Hasan KILIÇ