‘Kairos’ isimli yeni saadet zincirine karşı vatandaşlar uyarıldı

 

1Osmaniye İl Emniyet Müdürlüğü, Toplum Destekli Polis (TDP) Şubesi ekipleri, yaptıkları çalışmalarla, bilgisayar üzerinden başlayan ‘Kairos’ isimli yeni saadet zincirine karşı vatandaşları uyardı.
Bilgilendirme kapsamında yaptıkları çalışmalarda vatandaşlarla birebir görüşen TDP ekipleri, vatandaşlara Türkiye’de “Kairos” adında yeni akımın başladığını ve bu akımın tamamen kazanç amaçlı başlatılmış bir akım olduğunu söylediler. Ayrıca kentin değişik yerlerinde “İnanmayın! Bilgisayarını 10 saat açık tut, para kazan” başlıklı broşür ve afişler dağıtılarak yapılan bilgilendirmelerde, vatandaşların Kairos sisteminde mağdur olmaması için uyarılarda bulunuldu.
TDP görevlileri vatandaşlara, sisteme üye olan kullanıcıların bilgisayarlarının idaresini başkalarının yönetimine bırakmalarının riskler oluşturduğunu belirttiler. Kiralanan depo alanlarında saklanıldığı iddia edilen verilerin ne olduğunun bilinmediği için kullanıcılar adına tehdit oluşturduğunu belirten TDP ekipleri, “Saklanıldığı iddia edilen bu verilerin çocuk pornografisi, şirketlere ait özel verilerin saklanması, terör örgütlerine ait dokümanlar vs. olabilmektedir. Verilerin suç teşkil edebileceği ihtimaline karşı hard disklerini kiraya veren kullanıcılar, hukuki yönden sorumluluk altına girmektedirler. Belirtilen sistemin Titan, Saadet Zinciri ve benzeri şeklinde para toplamaya yönelik olması halinde ise hard disklerini kiraya veren kullanıcılar ilerleyen süreçte mağdur olabilirler” şeklinde uyarılarda bulundu.
TDP polislerinin bilgilendirme yapmasından dolayı memnun kaldığını ve teşekkür ettiğini belirten Ali Rıza Bozdoğan adlı vatandaş ise, “Biz halk olarak da bunu bir birimize söyleyerek emniyet teşkilatına yardımcı olacağız. Her şeyi emniyetten beklememeliyiz, kendi üzerimize düşeni de mutlaka yapmalıyız” dedi.

Ali Celal KAYMAK