Kadirli’de 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlandı

kadirlide öğretmenler günü kutlamasıOsman Gazi Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından hazırlanan tiyatro ve diğer gösterisinin ardından emekli öğretmenlere hizmet şeref belgesi ve yarışmalarda başarılı olan öğrencilere de ödüller verildi.

24 Kasım Öğretmeler günü etkinlikleri kapsamında Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde Osman Gazi Anadolu Lisesi tarafından kutlama programı düzenlendi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Tapsız, Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, öğretmenliğin yüreğiyle milli ve manevi değerlere, aklıyla geleceğin bilimsel düşünen genç nesillerine dokunan meslek olduğunu söyledi.

Dünyanın en eski ve onurlu mesleğine sahip olmanın haklı gururunu yaşadıklarını ifade eden Tapsız, ” Kültürümüzde öğretmenler bir meslek gurubunun mensubu olmanın çok ötesinde, son derece önemli ve anlamlı bir merhalede kabul görürler. Milletimizin, öğretmenlerimize olan inancı ve desteği tamdır. Al bayrağın dalgalandığı her yerde medeniyet ve merhamet güneşidir. Almadan veren, kibirlenmeden gurur duyan, gösteriş yapmadan paylaşan, karşılıksız verebilendir öğretmen.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve şehit öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, yıllardır hizmet verdiği eğitim camiasından emekliliğe ayrılmış öğretmenlerimize tüm hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyor, mesleklerine devam eden tüm öğretmenlerimize başarılı dolu yarınlar diliyorum.” diye konuştu.

Osman Gazi Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından hazırlanan tiyatro ve diğer gösterisinin ardından emekli öğretmenlere hizmet şeref belgesi ve yarışmalarda başarılı olan öğrencilere de ödüller verildi.

2017 yılında Batman’ın Kozluk ilçesinde terör saldırısında şehit olan müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın da unutulmadı.

Resim sergisi gezilmesiyle sona eren etkinliğe, Sumbas Kaymakamı ve Kadirli Kaymakam Vekili İdil Özdemir, daire amirleri, siyasi ve sivil toplum örgütü temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Aybüke Yalçın kimdir?

9 Haziran 2017 tarihinde terör örgütü PKK’lı teröristlerce şehit edilen Aybüke Yalçın öğretmenin şahadetinin yıl dönümünde rahmetle anılıyor. Peki Aybüke Yalçın kimdir?

1994 yılında dünyaya gelen Aybüke Yalçın aslen Çorum Osmancıklı. Öğretmen olmanın sevincini sosyal medya hesabından “Öğretmen oldum ben” cümlesiyle paylaşan Yalçın, 2016 Ekim’de Batman’ın Kozluk ilçesine atandı. Müzikoloji bölümünde yüksek lisansa başlayan Yalçın, 9 Haziran 2017 tarihinde Batman’da teröristlerin hain saldırısı sonucu hayatını kaybetti.

Batman’ın Kozluk ilçesinde 9 Haziran 2017’de Belediye Başkanı Veysi Işık’ın aracına yönelik PKK’lı teröristlerce düzenlenen saldırıda, karne dağıtım töreninin ardından evine giden müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın ağır yaralanmış, genç öğretmen kaldırıldığı Kozluk Devlet Hastanesinde şehit olmuştu. Bölgeden uzaklaşan ve Bekirhan Jandarma Karakolu önünde uygulama yapan güvenlik güçlerince durdurulmaya çalışılan araçtaki terörist, “dur” ihtarına uymayıp aracı infilak ettirmiş, 2 asker şehit olmuş, bir vatandaş yaralanmıştı.

Batman’ın Sason ilçesinde 22 Mart 2018’de İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince terör örgütü PKK’ya yönelik gerçekleştirilen operasyonda etkisiz hale getirilen 3 teröristten İran uyruklu “Agit” kod adlı teröristin, yapılan incelemede Aybüke öğretmenin şehit düştüğü saldırıda kullanılan bomba düzeneğini hazırladığı belirlenmişti. Batman 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, tutuklu yargılanan Lazgin Ekinci, Menderes Ekinci, Necat Ekinci, Maşuk Çelik ve Mehmet Fidan, “terör örgütüne silah sağlamak” suçundan on sekizer yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Menderes Özat