KADİRLİ BELEDİYESİ KADINLAR MECLİSİNDEN PARKTA AÇIKLAMA

Kadirli belediyesiAtatürk’ün kadınlara  seçme seçilme hakkı vermesinin yıl dönümü münasebetiyle Kadirli Belediyesi Kadınlar Meclisinin düzenlediği basın açıklaması Üçgen Park’ta yapıldı.

Meclis Başkanı Emel Erkayran, yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

“5 Aralık 1934 yılında ‘Türk kadınına  seçme ve seçilme hakkının verildiğine dair kanun’ kabul edilmiştir. Diğer birçok batılı ülke ile kıyaslandığında Türk kadını seçme ve seçilme hakkını  çok erken denebilecek bir tarihte kazanmıştır. Bu kararın ardından 1935 yılında yapılan seçimlerde 18 kadın vekil meclise girmiştir. Bu rakam o dönem için % 4.6’lık bir temsil oranına denk gelmektedir. Günümüz parlamento yapısı incelendiğinde ise, TBMM’de  kadınlarımız ancak % 9’luk bir oranda temsil edilmektedir. Bu demektir ki, Türk kadını halen seçememekte, seçilememektedir. Seçme seçilme  hakkı konusunda ise ataerkil yapının etkileri aşikardır.

Atatürk’ün biz Türk kadınına verdiği seçme ve seçilme hakkımıza her zamankinden daha fazla sahip çıkmak zorunda olduğumuz bu günlerde büyük önderimizin anısı önünde bir kez daha saygı ve minnetle eğiliyorum.

 Bu toplantının sağlanmasında başta İlçe Kaymakamımız ve Kadirli Belediyemize, Gazeteciler Cemiyeti başkan ve yönetim kurulu üyelerine şahsım Kadirli Kadınlar Meclisi üyeleri ve tüm ilçe halkımız adına çok teşekkür ediyorum. Cennet anaların ayakları altındadır.

Sözlerime ulu Önder Atarak ün kadınlar adına güzel bir sözle son veriyorum. Ey kahraman Türk kadını “Sen  yerlerde sürünmeye değil omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın.”

Menderes ÖZAT