KADINLARA GEBE DOĞUM HAZIRLIK EĞİTİMİ VERİLDİ

Osmaniye İl Sağlık Müdürlüğüne  bağlı sağlık kuruluşlarında görevli 16 sağlık personellerinden oluşan eğitim ekibine 2 gün süren Gebe Bilgilendirme Sınıfı Doğum Hazırlık Eğitimi düzenlendi.

Eğitim programı sonunda düzenlenen sertifika törenine Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uz.Dr.Ersin Peker ve Eğitimciler katıldılar.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kadın ve Üreme Sağlığı Dairesi Başkanlığı tarafından kadın sağlığının korunması, desteklenmesi ve sürdürülmesi, anne ve bebek morbidite ve mortalitesinin en aza indirilmesi amacıyla Gebe Bilgilendirme Sınıfı Programı yürütülmektedir.

Gebe Bilgilendirme Sınıfı Programı; tüm gebelerin, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemle ilgili konularda bilgi sahibi olmalarını ve bilinçli doğum yapmalarını sağlamayı, anne ve baba adaylarına normal doğum eylemi, ağrı yönetimi ve yeni rollerini benimsemeleri konularında bilgi ve beceri kazandırmayı amaçlamıştır.

Ayrıca doğum ağrısıyla baş etme yöntemlerine de değinilerek gebelerin kendi fizyolojisine uygun olan normal doğumu yapabileceği güvenini kazandırmak, korku ve kaygılarını gidererek doğum ağrısıyla baş etmenin mümkün olduğu gerçeğini aktarabilmek amaçlandı.

 Osmaniye İl Sağlık Müdürlüğüne  bağlı sağlık kuruluşlarında görevli 16 sağlık personellerinden oluşan eğitim ekibine 2 gün süren Gebe Bilgilendirme Sınıfı Doğum Hazırlık Eğitimi düzenlendi.

Eğitim programı sonunda düzenlenen sertifika törenine Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uz.Dr.Ersin Peker ve Eğitimciler katıldılar.

Haber merkezi

GEBE EĞİTİMİ ANNE ADAYLARI

 İÇİN NEDEN ÖNEMLİ?

Doğum, birçok anne adayı için heyecanlı ama bir o kadar da stresli ve korkulu bir süreç. Ancak endişelenmeyin çünkü bu korku ve stresle başa çıkmanın çok iyi bir çözümü var, o da gebe eğitimiGebelik eğitimi, doğuma ve anneliğe karşı hazırlıklı olmaya ve yeni bilinmezliğin oluşturduğu stresle başa çıkmaya yarar. Bununla birlikte  doğum öncesi eğitimler ne işe yarargebe okulu nedir, doğuma hazırlık nasıl yapılır gibi sorularınız varsa gelin yazımıza göz atalım!

DOĞUMA HAZIRLIK EĞİTİMİ NEDİR?

Gebelik eğitimi, doğum sürecinde anneyi nelerin beklediğini ve annenin sağlıklı bir doğumda neye ihtiyaç duyacağını planlayan kapsamlı bir eğitim programı. Bununla beraber hamileliğe alışılma sürecini hızlandıran, babaların bu dönemde neler yapması gerektiğini anlatan da bir program.

DOĞUMA HAZIRLIK EĞİTİMİNİN AMAÇLARI İSE:

İlk olarak anne adayının doğum korkusu varsa onu azaltmak. Bununla beraber doğum sürecinin ayrıntılarını göstermek da doğuma hazırlık eğitiminin amaçlarından biridir. Gevşeme ve nefes egzersizlerini öğreterek stres yönetimi ve ağrılarla başa çıkılmasını sağlıyor. Ayrıca babaların da bebek bakım ve doğum sürecinde aktif olabilmesini sağlar. Doğuma hazırlık eğitiminde temasın neden önemli olduğu da açıklanıyor. En doğru ve en temel bilgilere bu eğitimler sayesinde ulaşabilirsiniz.  Bütün bu anlattıklarımızın yanında gebe eğitimleri;

  • Sezaryen doğum oranını azaltmak
  • Emzirme eğitimi vermek
  • Anne adaylarının vücutlarını ve hamilelik sürecini tanımasını sağlamak
  • Anne adaylarını hormonsal değişiklikleri hakkında bilgilendirmek ve yaşayacağı süreçlerde neler yapması gerektiğini öğretmektedir.

PEKİ GEBE EĞİTİMLERİNİ NEDEN ALMALIYIZ?

Doğuma hazırlık eğitimilerinin temel amacı anneyi sürece en rahat şekilde hazırlamaktır. Anne adayının doğum korkusu üzerine eğilir. Ayrıca anne adayı daha sağlıklı bir doğum ve hamilelik süreci geçirmek istiyorsa bu eğitimleri alabilir. Bu eğitimler yaşamaktan korktuğu durumların önüne geçer.  Diğer yandan daha bilinçli ebeveynler olmak istiyorsanız bu eğitimleri almanızı tavsiye ederiz. Ebeveyn adayları emzirme ve bebek hastalıkları konusunda bilgilenmek amacındaysa doğuma hazırlık eğitimi düşünülmelidir.

GEBE EĞİTİMLERİNDE NE ÖĞRENECEĞİZ?

Bu eğitimleri doktorlar, ebeler, sağlık personelleri ve sertifikalı doğuma hazırlık eğitmenlerinin verdiğini söyleyebiliriz. Bu dersler ise birkaç kişilik doğum öncesi eğitim sınıflarında toplu bir şekilde alınıyor.  Eğitimler günlük,, birkaç aylık ya da haftada 1-2 kez olmak üzere verilebiliyor. Ayrıca babalarla birlikte de yapılabiliyor. Babaların katılımı, onların doğum konusunda bilinçlenmesini ve partnerlerini yönlendirebilmesi açısından öneriliyor. Bu yüzden gebe eğitimleri sadece anne adayları için değil baba adayları için de oldukça önemli.

Gebe eğitimi konuları ise; gebelikte beslenme eğitimigebelikte emzirme eğitimigebelikte egzersiz eğitimi gibi konu başlıklarını içeriyor.

GEBE EĞİTİMİ NE ZAMAN ALINMALI?

Doğuma hazırlık eğitimi genel olarak hamileliğin 6. ya da 7. ayında tercih ediliyor. Ancak bu bir zorunluluk değil. Siz dilediğiniz zaman bu eğitimlerden faydalanabilirsiniz. Burada önemli olan temel nokta sizin kendinizi eğitimlere hazır hissetmeniz.

Kaynak: https://gebeegitimi.com/