KADIN ÇİFTÇİLER : “KADINIZ, ÇİFTÇİYİZ,  ÜRETİMDE BİZ DE VARIZ”  

 

8DE YER OLURSAİl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Osmaniye Yağlı Tohumlar Araştırma Enstitüsü ortaklığında, kırsal alanda yaşayan ve çiftçilikle uğraşan kadın çiftçilerin katılımı ile 2016 yılında uygulanmış olan “Alternatif Bir Üretim Modeli Olarak Yerfıstığında Çift Sıralı Ekim” Projesi Tarla Günü, Genç Çiftçi Hibe Projesi Temsili Çek Dağıtımı ve “Soya ve Yerfıstığı Yetiştiriciliği Kursu” belge dağıtım töreni, Osmaniye Yağlı Tohumlar Araştırma Enstitüsü Yerleşkesinde yapıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını Osmaniye Yağlı Tohumlar Araştırma Enstitüsü Müdürü Reşat Yıldız yaptı. “Alternatif Bir Üretim Modeli Olarak Yerfıstığında Çift Sıralı Ekim Projesi”nin 1 yıllık bir çalışmanın sonucu olduğunu belirten Yıldız,  projenin temel hedefinin Osmaniye’deki yer fıstığı üretimini artırmak olduğunu kaydetti.  Projenin hedef kitlesinin kadın çiftçiler olduğunu da belirten Reşat Yıldız, “Kadın çiftçilerimiz büyük bir özveri ile çalıştılar. Proje sonucunda aynı alan üzerinde yaptığımız ekimlerde % 25–30 civarında bir artış sağladık. Önümüzdeki yıllarda ilimizde çift sıralı ekimi yaygınlaştırabilirsek, şu an ilimizde 50–60 Bin ton olan verimi, 75–80 Bin tona kadar çıkarabiliriz. Bu da hem ilimiz hem ülkemiz açısından oldukça iyi bir sonuç olacak” diye konuştu. Son olarak tohumluk olarak satılan fıstıkların kaliteli olması gerektiğini de vurgulayan Yıldız, verimdeki düşüşlerin kaliteli tohum ekilmemesinden kaynaklandığını, bu konuya özellikle dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

KADIN ÇİFTÇİLER “KADINIZ, ÇİFTÇİYİZ, ÜRETİMDE BİZ DE VARIZ”

 

Programın devamında konuşan Proje uygulayan kadın çiftçilerden Hürü Kılınç ise “’Kadınız, çiftçiyiz, üretimde biz de varız’ dedik ve buraya kadar geldik.  Bu proje ile 2015 yılında tanıştım. Farklı köylerden olmak üzere dört arkadaşımla beraber ben de katıldım. Bizlere üretim tekniği anlatıldı, ekim yapacağımız tarlamızın toprak analizi yapıldı, tohum yatağı hazırlama hakkında bilgi verildi ve uygulama sırasında yanımızda bulunuldu. Sertifikalı tohumlarımızı İl Müdürlüğümüzden teslim aldık. Bu proje süresince eğitim aldık, çeşitli toplantılar ve teknik gezilere katıldık. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzün çalışmaları ile “biz kadınlar da üretimde varız” diyebilme şansımız oldu. Emeği geçen herkese kadın çiftçilerimiz adına teşekkür ediyorum” dedi.

 

Son olarak konuşan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Sağlam ise “Alternatif Bir Üretim Modeli Olarak Yerfıstığında Çift Sıralı Ekim” Projesi hakkında bilgi vererek, “Projenin toplam bütçesi 38.500 TL. olup 5 kadın çiftçimizle 46 Dekar alanda bu uygulamayı yaptık ve % 25–30 düzeyinde bir verim artışı sağladık. % 100 Bakanlık katkısı ile uygulanan proje süresince Yerfıstığı ve Soya Yetiştiriciliği konularında İş-Kur ile ortak yürüttüğümüz kursta 14 kadın çiftçimiz de ayrıca eğitim aldı. Bu kursu tamamlayan kursiyerlerimize de bugün belgelerini vereceğiz” diye konuştu. Bakanlığın ayrıca gençlere de pozitif ayrımcılık yaptığını belirten İbrahim Sağlam, “İlimizde “Genç Çiftçi Hibe Desteği”nden faydalanmak üzere çok sayıda başvuru oldu. 2774 başvurudan 158 genç çiftçimize hibe desteği verildi. Hibe desteği almaya hak kazanan 158 projenin 111’i büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, 28’i arıcılık ve 19’u da bitkisel üretim projesidir. Bugün hibe almaya hak kazanan çiftçilerimize temsili çeklerini vereceğiz” dedi.

 

SOYA VE YERFISTIĞI YETİŞTİRİCİLİĞİ KURSİYERLERİNE BELGELERİ VERİLDİ

 

Konuşmaların ardından  “Soya ve Yerfıstığı Yetiştiriciliği Kursu” kursiyerlerine bitirme belgeleri dağıtıldı. Kursiyerlerden Ayşe Kaya, Fatma Akın, Fatma Ödüget, Feraye Kılıç, Ferda Eser, Hatice Ergin, Hürü Kılınç, Kadriye Karatekin, Melek Kılınç, Meryem Kaya, Selver Akın, Sümeyye Topal, Şemsi Gök ve Şükriye Erdoğan kurs bitirme belgelerini Vali Kerem Al’dan aldılar. Kursiyerleri tebrik eden Vali Al, bundan sonraki hayatlarında başarılarının devamını diledi. Vali Al, günün anısına kursiyerlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

GENÇ ÇİFTÇİ HİBE PROJESİ KAPSAMINDA HİBE ALMAYA HAK KAZANAN GENÇ ÇİFTÇİLERE TEMSİLİ ÇEKLERİ DAĞITILDI

 

Programın devamında Genç Çiftçi Hibe Projesi kapsamında hibe desteği almaya hak kazanan genç çiftçilere temsili çekleri Vali Kerem Al tarafından verildi. İbrahim Cengiz, Elife Yağız, Uğurcan Karaçal, Zeliha Bozdoğan, Aslı Özkan, Perihan Babaoğlan, İbrahim Önalan, Yeliz İspenoğlu, Melahat Dağsever ve Şevket Aslan’a 30 Bin Lira tutarındaki temsili çeklerini veren Vali Kerem Al, genç çiftçileri tebrik etti.

 

ÇİFT SIRALI YERFISTIĞI HASADINI VALİ KEREM AL GERÇEKLEŞTİRDİ

 

Programın son bölümünde “Alternatif Bir Üretim Modeli Olarak Yerfıstığında Çift Sıralı Ekim” Projesi kapsamında ekilen yer fıstığının temsili hasadı yapıldı. Traktör koltuğuna oturarak hasadı gerçekleştiren Vali Kerem Al, hasadın bereketli olmasını dileyerek, tüm çiftçilerimize bereketli ürün ve bol kazanç temenni etti.

Düzenlenen törene Vali Kerem Al, Toprakkale Kaymakamı Mehmet Maraşlı, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Metin Düz, Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Bukan, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri ve çok sayıda çiftçi katıldı.

 

Ömer Ali TURUNÇ