İyi Tarım Uygulamaları ve Güncel Bitki Sağlığı konularında eğitimler veriliyor

Çiftçi Eğitim Toplantıları devam ediyorMerkez ilçeye bağlı köylerde Osmaniyle Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünce başlatılan Çiftçi Eğitim Toplantıları’na devam ediliyor.

Eğitimler, Şube Müdürü Mehmet Poyrazoğlu’nun da katılımıyla bitki sağlığı teknik elemanları tarafından verilmektedir.

Yapılan açıklamada “Eğitimlerde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan Akdeniz Meyve Sineği Ulusal Eylem Planı başta olmak üzere iyi tarım uygulamaları ve güncel bitki sağlığı konularından bahsedilmektedir. Meyve ihracatımızı tehdit eder duruma gelen Akdeniz Meyve Sineği ile mücadele konusunda bahçe sahiplerinin yapması gerekenler yanında her bir vatandaşımızın yapması gereken uygulamalara özel bir vurgu yapılmaktadır.

Diğer taraftan ilimiz bitkisel üretiminde önemli bir yer tutan mısır alanlarında son yıllarda görülen kök ve kök boğazı hastalıkları konusunda üreticilerin dikkati çekilmeye çalışılmaktadır. Bunların dışında ilimiz bitkisel üretiminde yer alan buğday, yerfıstığı, ayçiçeği, narenciye ve zeytin gibi bitkilerde görülen ve önümüzdeki günlerde görülebilecek bitki sağlığı konularında bilgilendirmeler yapılarak, çiftçilerin sorunlarına cevap verilmektedir” denildi.

Ali Celal KAYMAK