İTHAL YER FISTIĞI GETİRİLECEK…

KABUKLU YER FISTIĞI FİYATININ ARTMASINI ÖNLEMEK İÇİN İTHAL YER FISTIĞI GETİRİLMESİNE KARAR ALINMIŞTIROsmaniye Ticaret Borsası Başkanı Sait ÇENET “Önlem olarak sıfır gümrük ile yer fıstığı ithalatının yapılmasına karar alınmıştır. Üyelerimiz için yer fıstığı ithalatı talep toplamı ekranı Borsamız Web sayfasında yer almaktadır. Ayrıca yer fıstığı ekim sezonun yaklaştığına dikkat çekilerek yer fıstığı fiyatının aşırı bir şekilde yükselmesi tohumluk yer fıstığı fiyatına olumsuz etkileyerek 2020 yılının maliyetleri şimdiden yükselmiş olacaktır” dedi.

Yerfıstığı tüccarları tarafından Osmaniye Ticaret Borsası toplantı salonunda yer fıstığı sektöründe yaşanan sorunlar görüşüldü. Toplantıda; TUİK tarafından Türkiye genelinde üretilen yerfıstığının 2017 yılında 165.000 TON/ 2018 yılında 173.000 TON/ 2019 yılında 169.000 TON üretildiği tespiti yapıldı. 2018 yılına göre 2019 sezonunda satışların % 40 oranında azaldığı ve piyasada yaklaşık olarak 65.000-TON ile 70.000 TON arasında kabuklu yer fıstığı olduğu belirtilerek, fiyatların yükseltilmesi ve karaborsa olarak ürünün satılması için kabuklu yer fıstığı satışının yapılmadığı tespit edildi.

Osmaniye Ticaret Borsası Başkanı Sait ÇENET, toplantı sonrası konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Önlem olarak sıfır gümrük ile yer fıstığı ithalatının yapılmasına karar alınmıştır. Üyelerimiz için yer fıstığı ithalatı talep toplamı ekranı Borsamız Web sayfasında yer almaktadır. Ayrıca yer fıstığı ekim sezonun yaklaştığına dikkat çekilerek yer fıstığı fiyatının aşırı bir şekilde yükselmesi tohumluk yer fıstığı fiyatına olumsuz etkileyerek 2020 yılının maliyetleri şimdiden yükselmiş olacaktır. Piyasada fiyatları aşırı bir şekilde yükselen tarım ürünlerinin ticaret bakanlığı ve maliye bakanlığı tarafından yakından takip edilmektedir. Alınan kararları üyelerimize duyurur, hayırlı işler dileriz”

Hasan KILIÇ