İŞGEM PROJESİ KOMİTESİ ÇALIŞMALARI ANLATTI

 

işgem         İŞGEM (İş Geliştirme Merkezi) Projesi 1. Yönlendirme Komitesi Toplantısı Valilik Rahime Hatun Toplantı Salonunda yapıldı. Vali Kerem Al başkanlığında yapılan toplantıya Vali Yardımcısı Alp Eren Yılmaz, OSB Müdürü Hasan Sezer, KOSGEB İl Müdürü Nihat Karademir, DOĞAKA Osmaniye Koordinatörü Erdinç Kadıoğlu, OTSO Başkanı Murat Teke, Bakanlık Temsilcileri ve İŞGEM Projesi inşaat, müşavirlik ve teknik yardım ekipleri temsilcileri katıldı.

Vali Yardımcısı Alp Eren Yılmaz toplantının başında İŞGEM hakkında bilgi vererek, “Osmaniye İş Geliştirme ve KOBİ Destek Projemiz yaklaşık 8,3 milyon Avro hibe desteği ile Osmaniye Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü içerisinde tahsis edilen 37 Bin 500 metrekare alanda faaliyet gösterecektir. İŞGEM 10.250 metrekare kapalı alana konumlandırılacak,  bu doğrultuda 16 adedi 125 m², 16 adedi 250 m² ve 6 adedi 500 m² büyüklüğünde metal, gıda, tekstil, mobilya ve diğer sektörlerde faaliyet gösterecek 38 adet işlik yapılacak ve bu işliklerin asgari %10’u kadın girişimciler tarafından oluşturulacaktır. İŞGEM, içerisinde konferans ve eğitim salonu, sergi salonu, kafeterya, yemekhane ve depolar bulunan ortak kullanım alanı da inşa edilecektir. Ortak kullanım alanında kullanılmak üzere tedarik ihalesi ile ofis malzemeleri proje bütçesi dâhilinde tedarik edilecek ve çalışmalara hazır hale getirilecektir. Tedarik ihalesi ile ilgili süreç devam etmektedir. Tahmini olarak Ocak ayında sözleşmenin imzalanması planlanmaktadır. 2011 yılında Osmaniye Valiliği ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Avrupa Birliği Mali Programları Daire Başkanlığı arasında imzalanan sözleşme ile İŞGEM çalışmalarına başlanmıştır. 2014 yılında ihale çalışmalarına başlanılmış olup inşaat, müşavirlik, teknik destek ve tedarik ihalesi olmak üzere dört bileşenden oluşmaktadır. Müşavirlik, teknik destek ve inşaat bileşeni ile yapılan sözleşme sonucu çalışmalar başlamış sadece tedarik ihalesi Ocak ayına sarkmıştır. 18.10.2016 tarihi itibariyle inşaat firmasına Organize Sanayi Bölgesinde yer teslimi yapılmıştır” dedi.

Toplantının devamında GOPA Danışmanlık adına Ekip Lideri Roger Cowdrey Osmaniye İş Geliştirme Merkezi Projesinde kaydedilen ilerlemeler ve bundan sonraki süreç hakkında sunum yaptı. Sunumunda, önümüzdeki süreçte planlanan faaliyetler hakkında katılımcıları bilgilendiren Roger Cowdrey, bu süreçte potansiyel fırsatlar ve değer zinciri analizi üzerine çalışacaklarını, İŞGEM İş planının yazılacağını, İŞGEM Hizmet Kılavuzlarının hazırlanacağını, bir iletişim ve görünürlük planın geliştirileceğini ve uygulanacağını, tanıtım broşürü hazırlanacağını, İŞGEM internet sitesinin hazırlanıp yayına gireceğini ve son olarak da İŞGEM logosunun ve kurumsal kimlik rehberinin geliştirileceğini kaydetti. Bundan sonraki süreçte, Osmaniye’de girişimciliğin özendirilmesi amacıyla Üniversite’de seminerler ve girişimcilik konusunda bir yarışma düzenlemeyi planladıklarını ayrıca iş danışmanlığı hizmeti vermeyi tasarladıklarını kaydetti.

Toplantının devamında teknik yardım ekibinin yönlendirme komitesine sunduğu hususlar hakkında konuşuldu.

Toplantının sonunda konuşan Vali Kerem Al, toplantının, sürecin hızlandırılması ve sonuçlandırılması konusunda katkı sağlamasını temenni ederek, toplantıya katılan herkese teşekkür etti.

Ömer Ali TURUNÇ