İŞ ADAMI DELİKİŞİ: “BİZE SAĞLIK VEREN ÇİÇEKLERİMİZİ DE YAYLADAN GETİRDİK”

MURAT DELİKİŞİOsmaniye’li Zorkun sevdalısı iş adamlarından Murat DELİKİŞİ, yayla sezonunun sona ermesi nedeniyle Zorkun yaylasına beraberlerinde götürdükleri çiçekleri de kente getirdiklerini söyledi.

Amanos Dağlarının zirvesindeki Zorkun Yaylasında yayla havası alan çiçeklerin de insanlar gibi kışın kolay kolay hasta olmadığına dikkati çeken Murat DELİKİŞİ; “Çiçekleri Osmaniye’nin bunaltan sıcak havasında bıraksa idik, kuruyacaklardı ancak onları da yaylaya götürdük, serin havada daha da bir gelişim sağladılar. Yani yayla havası insanlara olduğu gibi onlara da yaradı” şeklinde konuştu.

ÇİÇEKLE STRES ATABİLİRSİNİZ

“Çiçekler; bize güzellikleri, renkleri, o hoş rahiyaları ve yeşil yaprakları ile mutluluk verir” diyen Murat DELİKİŞİ: “ “Balkonumuzda duran rengarenk çiçekler iyi hissetmemizi sağlar ve yaşama sevincimizi tazeler. Ayrıca çiçekler evin bütün havasını değiştirir, evin içine taze bir hava getirir. Büyük kentlerde yaşayan ve apartman dairelerine sıkışan kişiler özellikle evde çiçek yetiştirmelidir. Çünkü doğanın bir parçası olan çiçeklere bakarak günün stresini atabilirsiniz” tavsiyesinde bulundu.

ÇİÇEKLERİN İNSAN SAĞLIĞINA 5 İNANILMAZ FAYDASI

Çiçeklerin evlerimize ve yaşam alanlarımıza getirdiği güzellikler dışında, insan sağlığı üzerinde saymakla bitmeyen faydaları bulunmaktadır. Neden hasta ziyaretlerinde çiçek verdiğinizi hiç merak ettiniz mi?

Doğaya ve insan sağlığına kattığı faydalarıyla bildiğimiz çiçeklere, hassas ve narin bir sevgi göstermeyi unutmayın. Ev, ofis ya da bahçenize dahil edeceğiniz bir çiçek, dünyamıza daha sağlıklı bir yaşam fırsatı sunabilir!

  1. HAVAYI ARINDIRIRÇiçekler, flora topluluğunda yer alan diğer bitkiler gibi soluduğumuz havanın detoksifikasyonunda önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle iç mekan çiçekleri, evlerimizde kullandığımız ürünlerden çevreye salınan zehirli gazları emmektedir. İç mekanlarda soluduğunuz havanın temiz olması, solunum sistemi enfeksiyonlarından muzdarip olma ihtimalinizi düşürmektedir.
  2. TEDAVİ EDİCİDİRÇiçekler psikolojik hastalıklara karşı iyileştirici etki göstermektedir. Anksiyete ve zihinsel stresten muzdarip bireyler, çiçek terapisi kullanarak rahatlama sağlayabilir. Yapılan araştırmalarda çiçekler, insan zihnine neşe, mutluluk ve zevk vermektedir. Yoğun ve stresli bir günün ardından park veya bahçelerde yapılan basit bir yürüyüş, anksiyete giderici ilaç almaktan daha etkili olabilir.

 

  1. CİLDİ GÜZELLEŞTİRİR

Çiçekler, parlak ve sağlıklı bir cilde kavuşmanın en doğal yolu olarak bilinmektedir. Evinizde ya da ofisinizde bulunduracağınız çiçekler, çevreye nem salınımı yapmaktadır. İç mekanda oluşan nem, cildinizi kuruma ve çatlamalara karşı korumaktadır. Özellikle lavanta çiçeği, cildin sağlıklı görünümüne yardımcı olurken, leke ve sivilcelerin yok olmasına yardımcı olmaktadır.

 

  1. ZİHİN ARTTIRICIDIR

Yapılan bilimsel araştırmalarda bazı çiçeklerin, beyinde hatırlama gücünü arttırdığı görülmüştür. Araştırmanın devamında beyin performansının, bitki ve çiçeklerin bulunduğu ortamda daha fazla çalışarak üretkenliği arttırdığı saptanmıştır. Evinizde ya da ofisinizde bulunan çiçekler, beyninizin daha yaratıcı fikirler bulmasına olanak sağlamaktadır. Bunun en iyi örnekleri arasında; biberiye, fesleğen, kekik, nane, ada çayı ve zencefil yer almaktadır.

 

  1. SAKİNLİK HİSSİ VERİR

Çiçeklerin iyileştirici ve rahatlatıcı özelliği hakkında sayısız araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda, çiçeklerin insanlarda sakinlik hissi uyandırdığını tespit edilmiştir. Özellikle odanızda bulunan çiçekler, yoğun ve stresli bir günün ardından bedeninizin rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Baş ağrısı ve uyku problemlerinde yaygın olarak kullanılan çiçekler, doğal bir antidepresan özelliğe sahiptir.

(https://www.neoldu.com)

Hasan KILIÇ