İraöz: “Ne altın ne döviz en çok kazandıranı gayrimenkul”

2Keten Proje Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin İraöz, gayrimenkulün; ekonominin inişli-çıkışlı olduğu dönemler de dahil her dönem en çok kazandıran yatırım aracı olduğunu söyledi.
“Osmaniye Sarayları” ile bölgenin en dikkat çekici konut projelerinden birine imza attıklarını belirten Keten Proje’nin yönetim kurulu üyesi Hüseyin İraöz, Türkiye’de “yatırım” denilince insanların aklına gayrimenkul, altın ve dövizin geldiğini, bunları diğer yatırım araçlarının takip ettiğini belirtti. Gayrimenkulün; döviz ve altına göre uzun vadede getirisi daha yüksek ve risksiz bir yatırım aracı olduğunun altını çizen İraöz, uzun vadede kar garanti olduğundan, halkın en çok tercih ettiği yatırım türü olduğunu ifade etti. İraöz, “Gayrimenkul yatırımcı için her zaman en güvenilir liman olmuştur. Çünkü uzun vadede kar garantidir. Birikimini gayrimenkule yatıran, hiçbir zaman parasını kaybetme riski yaşamaz. Diğer yatırım araçları günlük inişli-çıkışlı seyir izlediğinden yatırımcının uykularını kaçırır, ancak gayrimenkulde bu söz konusu değildir. Gayrimenkul, en rahat kazanç elde edilen yatırım türüdür” dedi.

“Gayrimenkule yatırım ekonomiye de destek demek”
Artan nüfus ve değişen yaşam kültürünün, ülkede yeni konut ihtiyacını sürekli gündemde tuttuğunu ifade eden Hüseyin İraöz, konut talebiyle gelişen inşaat sektörünün birçok yan sektörü beslediğini kaydetti. İraöz, gayrimenkul yatırımının, aynı zamanda daha çok istihdam ve Türkiye ekonomisine katkı anlamına geldiğini belirtti.
2016 yılını inşaat sektörü açısından da değerlendiren İraöz, “Yılın ilk 9 aylık döneminde son yıllar ortalamasında seyreden konut satışları, inşaat sektörünün dinamik bir yapıya sahip olduğunu göstermiştir. 2015 Ocak-Eylül ayları arasında ülkemizde toplam 936 bin 615 konut satışı gerçekleşirken, 2016 yılı aynı döneminde rakam 935 bin 811 olarak gerçekleşmiştir. Bunda; genç bir nüfus yapısına sahip olmanın getirdiği doğal talebin devam etmesi ve kredi faizlerinde görülen düşüşün sektöre hareket getirmesi de etkili olmuştur. Umarız 2017 yılı hem sektörümüz hem de ülkemiz açısından daha iyi geçer” diye konuştu.
“Tüketici artık daha bilinçli”
Yapılan araştırmaların, marka konut fiyatlarının diğer konutlara oranla daha hızlı değer kazandığını da ortaya koyduğunu belirten İraöz, “Tüketicinin giderek daha gerçekçi kararlar verip sadece fiyat kıstasına bakmaması; yapı kalitesi, malzemesi, ulaşım kolaylığı gibi pek çok unsuru değerlendirmesi, marka konut projelerini yatırımcı için daha cazip kılmaktadır” ifadelerini kullandı.
Çamlık Evler mevkiinde inşa ettikleri Osmaniye Sarayları Projesi’nde de çalışmaların hızla ilerlediğine dikkat çeken Hüseyin İraöz, daire özellikleri, sahip olduğu benzersiz sosyal donatılar ve lokasyonu ile bölgede fark yaratan projenin, yılsonuna kadar devam edecek özel fiyat ve ödeme seçenekleri ile getirisi yüksek bir yatırım fırsatı sunduğunu kaydetti.

Ali Celal KAYMAK