İl genelinde masa başı ve sahada deprem tatbikatı yapıldı

AFAD İçişleri Bakanlığı koordinesinde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından, merkezi Kahramanmaraş olan 7,5 büyüklüğünde deprem senaryosunun uygulandığı ulusal tatbikat yapıldı. AFAD tarafından, modern afet yönetim sisteminin kurulmasında önemli bir kilometre taşı olarak değerlendirilen Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında yapılan tatbikata, 26 il ve ulusal düzey hizmet grupları katıldı. Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep ve Malatya depremden en çok etkilenen iller olarak ulusal seviyede; Kilis, Osmaniye ve Şanlıurfa az etkilenen iller olarak il seviyesinde tatbikata katıldı. Bu iller dışındaki diğer iller ise birinci ve ikinci derece destek iller ile ulusal seviyede yardım eden iller olarak tatbikatta görev aldı.

9-11 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek tatbikatın birinci günü, gerçek zamanlı icra edilerek, afetin ilk 24 saati canlandırıldı. Tatbikat, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu ve AFAD üst yönetimi tarafından eş zamanlı olarak Ankara’daki AFAD Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’nden de takip edildi.

TATBİKAT, ANSIZIN VERİLEN ALARMLA BAŞLADI

Osmaniye’de Tatbikat, ansızın verilen alarmla başladı. Deprem alarmı ile birlikte, İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezinde Vali Ömer Faruk Coşkun başkanlığında Garnizon Komutanı Topçu Albay Emin Yılmaz Sancaktar, Belediye Başkanı Kadir Kara, Vali Yardımcıları Adem Yılmaz ve Hakan Ezgi, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Zafer Tombul, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş ve İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu üyesi kurum müdürleri, yerel düzeyde ana çözüm ortağı olan tüm hizmet grubu yöneticileri toplandılar.

Deprem senaryosu gereği, Osmaniye merkez Eyüp Sultan Mahallesi, 5562 sokak üzerinde yıkılan evler olduğu yönünde alınan ihbar üzerine bölgeye arama kurtarma ve sağlık ekipleri sevk edildi. Olay yerine gelen AFAD ekipleri, ortamı sessiz bir hale getirerek “sesimi duyan var mı?” diye seslendiler. Dinleme yapan ekip duydukları ses üzerine, enkaz altında yaralıların bulunduğunu belirlediler. Öncelikle elektrik ve doğalgazın kesilmesini sağlayan ekipler daha sonra yaralıların çıkarılması için çalışma başlattılar. Ekiplerin gayretli çalışmaları sonucu kurtarılan depremzedeler, UMKE ekiplerince bulundukları yerden alınarak ambulans ile hastanelere kaldırıldılar. Senaryo gereği enkazda yangın çıkması üzerine İtfaiye ekipleri yangına hızla müdahale ederek, söndürdüler.

UMKE, AFAD, İtfaiye, AFAD Gönüllü Gurupları, Kızılay, TEDAŞ, AKSAGAZ, güvenlik ve sağlık birimlerinin katıldığı tatbikatta, Vali Ömer Faruk Coşkun, Belediye Başkanı Kadir Kara ve İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş ile birlikte çalışmaları yerinde takip etti. İlk olarak yaralıların durumu hakkında bilgi alan Vali Ömer Faruk Coşkun daha sonra yaptığı açıklamada, il genelinde masa başı ve sahada deprem tatbikatı yapıldığını belirterek, “İçişleri Bakanlığımızın, AFAD Başkanlığımızın koordinesinde Kahramanmaraş merkezli 7,5 şiddetinde bir deprem senaryosu gereği sahada ve masa başında tatbikatlar yapıyoruz. Deprem senaryosu gereği yıkılan bu binada aldığımız ilk bilgilere göre enkaz altında 4 yaralımız bulunmakta. Bir yaralımız ekiplerimizin çalışması sonucu kurtarıldı. Bundan sonraki süreçte, gelen ihbarlara göre gerekli müdahaleleri sahada ve masa başında yapacağız. ”dedi. İlgili tüm hizmet guruplarının sahada görevlerinin başında olduğunu ifade eden Vali Coşkun, “Temennimiz bu afetlerin hiçbir zaman yaşanmamasıdır ancak ne yazık ki afetler hayatın bir gerçeği. Afetlerin önlenmesi mümkün değil ama zararın en az seviyeye indirilmesi bizlerin elinde. Bu nedenle, yaptığımız bu tatbikatlar, ilimizin müdahale gücünün ve kurumsal kapasitesinin test edilmesi açısından oldukça önem arz ediyor. Eksiklerimiz varsa onları görerek, tamamlamaya çalışıyoruz”diye konuştu. Tatbikatın vatandaşlarımızda bir farkındalık ve bilinçlenme oluşturmasını temenni eden Vali Coşkun, “Devletimiz her türlü tedbiri alıyor, almaya da devam edecek ama vatandaşlarımıza da düşen görevler var.  Oturdukları evlerin depreme dayanıklılığının ölçülmesi, acil toplanma alanlarının öğrenilmesi ve bir afet çantası hazırlanması gibi hususlarda vatandaşlarımızın da gerekli tedbirleri almaları gerekiyor. İlimiz ve ülkemiz adına kazasız belasız, afetsiz bir ömür diliyorum.” diye konuştu.

Vali Coşkun, sahada yaptığı incelemelerin ardından, İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezine dönerek, il merkezi ve ilçelerdeki çalışmaları yakından takip etti. Anlık bilgi alan Vali Coşkun, ekipleri yönetti. Tatbikat süresince coğrafi bilgi sistemleri üzerine inşa edilmiş, afet ve acil durumlarda tüm kaynakları etkin bir şekilde yönetebilen ve karar destek mekanizmalarına sahip web tabanlı bir uygulama olan Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi (AYDES) kullanıldı. Tatbikatta, yerel ve ulusal düzeyde hizmet grubu planları, saha ekiplerinin kapasite ve yetenekleri ile AYDES’in işlerliği test edildi.
Ali Celal KAYMAK