HAYVAN BARINAĞINI GEZEN ÖĞRENCİLER SON DERECE DUYGUSAL ANLAR YAŞADILAR

OSMANİYE BELEDİYESİ HAYVAN BARINAĞIHayvanlarla yakından ilgilenen ve hayvanlar için yapılan çalışmalardan çok memnun kaldıklarını ifade eden öğrenciler, barınakta yaşayan sahipsiz hayvanların temizlikleri, bakımları ve tedavileri konusunda hassas davranan Osmaniye Belediyesi’ne ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz ifadelerini kullandılar.

Türkiye’ye örnek olacak çalışmalara imza atan Osmaniye Belediyesi Geçici Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi, üniversite öğrencilerini ağırladı.

Ülkenin değişik illerinden Osmaniye’ye gelen Gençlik ve Spor Bakanlığı Osmaniye Kız Yurdu ve Erkek Yurdunda kalan üniversite öğrencileri Kız Yurdu Müdürü Sevgi Sabah Çakmaz ve Erkek Yurdu Müdürlüğü Yönetim Memuru Mustafa Dursun Zorba gözetiminde hayvan barınağını ziyaret etti.

Ziyarete gelen öğrencilere Hayvan Barınağında hayvanların bakımı, tedavileri ve Belediye tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alan öğrenciler, stetoskop ile köpeklerin kalbini dinlediler.

Hayvanlarla yakından ilgilenen ve hayvanlar için yapılan çalışmalardan çok memnun kaldıklarını ifade eden öğrenciler, barınakta yaşayan sahipsiz hayvanların temizlikleri, bakımları ve tedavileri konusunda hassas davranan Osmaniye Belediyesi’ne ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz ifadelerini kullandılar.

Sokak hayvanları konusunda Osmaniye Belediyesi’nin çalışmalarından memnun olduklarını ifade eden Osmaniye Kız Yurdu Müdürü Sevgi Sabah Çakmaz; “Sahipsiz sokak hayvanları konusunda çalışmalarını duyarlı bir şekilde yürüten belediyemizi tebrik ediyorum. Kampus alanımızda ilgilenilmesi gereken hayvan olduğunda bizlerle birlikte belediye ekiplerimiz özveriyle çalışıyor. Ayrıca sokak hayvanları için bir talebimiz olduğunda belediye ekipleri gecikmeden gelerek müdahale ediyorlar. Şehrimizdeki çalışmaları memnuniyetle takip ediyoruz. Bugün öğrencilerimizle birlikte ziyaret ettiğimiz hayvan barınağındaki yürütülen titiz çalışmalarından dolayı Osmaniye Belediyemize ve Başkanımız Kadir Kara’ya çok teşekkür ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

HAYVAN SEVGİSİ

DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Uzman Psikolog Ayşegül Moral, bu konuda şunları söylüyor:

 Çocuklar ve Hayvan Sevgisi

Hayvan sevmek; diğer canlılara değer vermek, onları korumak ve hayatta kalmalarına yardımcı olmak demektir. Bu duyguların öğrenilmesi için bazen aileler evde hayvan beslemeyi uygun bir yöntem olarak görebilirler.

Bu durumda ailelerin dikkat etmesi gereken en önemli konu evde bir hayvan beslemenin uzun yıllar sürecek bir anlaşma ve sorumluluk olduğudur. Hayvanların bir oyuncak gibi alınıp, hevesleri geçince sokağa bırakmak öncelikle onların yaşama haklarını ellerinden almaktır.

 

Yapılan pek çok araştırma hayvan sevgisinin çocuk gelişimine pek çok katkısı olduğunu göstermektedir. Günlük yaşamın stresini azaltmaktan bağışıklık sisteminin güçlenmesine, iletişim becerilerini arttırmaktan sorumluluk alma eğilimini geliştirmeye kadar pek çok alanda çocuklara destek olduğu ifade edilmektedir.

Evde Hayvan Bakımı Her yönüyle Düşünülmesi Gereken Bir Konudur

Evde hayvan beslemek için ciddi kurallar ve sorumluluk duygusu gerekmektedir. Sırf çocuklar mutlu olsun diye alınan hayvanların sorumluluğu genellikle ebeveynlere kalmaktadır. Hayatın yüküne bir de hayvan beslemenin sorumluluğu eklenince yetişkinler içinde sıkıntılı dönemler yaşanabilir. 10-15 yıl yaşayacak bir canlı için ona uzun süre bakabileceğinizden emin olmanız gerekmektedir.

Aşılarının tam olması temizlik ve genel bakımının ciddiyetle ve aksatılmadan yapılması çok önemlidir. Hayvanların taşıdıkları bazı hastalıklar insanlara da bulaşabilecek türdendir. Bu sebeple hayvanın sağlık kontrollerinin yapılması çok önemlidir.

Hayvan bakımının maddi yükümlülükleri de aileler için önceden hesaplanması gereken bir başka konudur. Mama ve sağlık masrafları aileleri zor duruma sokabilir. Bu sebeple ekonomik koşulların da aile için tamamen uygun olması gerekmektedir.

Hasan KILIÇ