“Halep’te İnsanlık Ölmesin” kampanyası devam ediyor

1Türkiye Diyanet Vakfı tarafından başlatılan “Halep’te İnsanlık Ölmesin” başlıklı insani yardım ve sosyal duyarlılık kampanyası devam ediyor. Kampanya kapsamında Osmaniye’deki hayırseverlerin yaptığı yardımlarla hazırlanan 5 TIR’lık yardım konvoyu uğurlandı.
Diyanet Vakfı Osmaniye Şubesi tarafından hazırlanan ve hayırseverlerin destekleri ile oluşan yardımların içerisinde battaniye, yatak, soba, kömür, gıda malzemeleri gibi insani yaşam malzemelerinin yer aldığı bildirildi.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen uğurlama töreninde konuşan Müftü Yardımcısı Abdulhamit Öveç, Suriye’ye sınır illerin ve ilçelerin müftüleri ile Cilvegözü’nde bir toplantı yaptıklarını ve gelen yardımları dualarla karşılayarak diğer tarafa gönderdiklerini söyledi. Öveç açıklamasında, “İl müftüleri olarak, Suriye sınırına geçerek orada Hatay sınırına paralel olan iki tane kampı ziyaret ettik. Kampın birinde 350 civarında yetim çocuk bulunmakta ve diğerinde de vatandaşlar yaşamakta. Gördüğümüz manzara çok acıklıydı. Ülkemiz olarak, milletimiz olarak şu açıdan çok mutluyuz; Devletimiz, milletimiz nerede yardıma muhtaç birisi varsa, kim olursa olsun onlara yardım elini uzatıyor” diye konuştu.

Bu arada düzenlenen uğurlama törenine katılan AK Parti Osmaniye Milletvekili Suat Önal da yaptığı konuşmada, “Suriye’de zulüm gören özellikle de son günlerde Halep’te büyük zulmün altında ezilen ve Halep’i boşaltarak Türkiye’ye sığınan veya Türkiye – Suriye sınırında bulunan kamplara yerleşen bu kardeşlerimize yardım elinizi uzattınız. Allah sizlerden razı olsun” dedi.
Diğer yandan Türkiye’de 3 milyonun üzerinde Suriyeli’nin barındığına dikkat çeken Milletvekili Önal, şunları söyledi: “Buraya gelenlerin dışında, Suriye içerisinde kalıp zulüm gören kardeşlerimiz var. Bu kardeşlerimiz için de tüm Türkiye’de kampanyalar başlatıldı. Osmaniye de buna aktif bir şekilde dahil oldu. Biz de TBMM’de ciddi bir kampanya başlattık. Bu kampanyamız da hamdolsun tamamlandı. Suriyeli kardeşlerimizin gözü Türkiye’den gelecek yardımlardadır. Çünkü nerede bir mazlum varsa, onlara yardım elini uzatan Türkiye oluyor.”

Yapılan duanın ardından yardım konvoyu uğurlandı.

Ali celal KAYMAK