GÜZEL SANATLAR LİSESİNDE TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARI

 

 

FUAR5Okul Müdürü Cuma Aksu, Bilim Şenliğinin Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında imzalanan eğitimde işbirliği protokolü kapsamında bilimin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması maksadıyla düzenlendiğini ifade etti.

Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesi’nde TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı düzenlendi.

Bilim Fuarında Güzel Sanatlar Lisesinin resim ve müzik bölümlerinden 40 öğrenci 20 proje ile yer aldı. Vali Kerem Al, beraberinde İl Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik ile birlikte Bilim Fuarını ziyaret etti.

Vali Kerem Al’a Fuar hakkında bilgi veren Okul Müdürü Cuma Aksu, Bilim Şenliğinin Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında imzalanan eğitimde işbirliği protokolü kapsamında bilimin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması maksadıyla düzenlendiğini ifade etti. Okul Müdürü Aksu, Bilim Şenliğinin 23-24 Mayıs tarihleri arasında devam edeceğini kaydetti.

Vali Kerem Al, daha sonra Okul bahçesindeki stantlarda sergilenen projeleri inceleyerek, proje sahibi öğrencilerden ve projelerin danışman öğretmeni Hilal Çetin’den bilgi aldı. Bilim Şenliğinde öğrencilerin “masal anlatan kutular”, “Karatepe kilimleri”, “komşuluk ilişkilerinin yeniden canlandırılmasında muhtarın etkileri”, “kendi fileni kendin yap doğayı koru”,  “rezervuarlara 1 litrelik pet şişe doldurup atarak su tüketimini sağlamak”, “atık malzemelerden oyuncak yapımı”, “sağlık için doğal kantaron yağı”, “nasır ilacı”,  “sırtı olan şemsiye”, “çamur sıçratmayan ayakkabı” “ülkemize gelen Suriyeli çocuklara yardım eli”, “Osmaniye yöresinin halk ozanları”“çedenenin toplumla buluşması”, “bil-kazan”, “oyuncak yapımı”, “çok işlevli kutu”, “killerle masal kahramanları canlanıyor”, “hem analog hem dijital saat”, “gece giyilen terlik” isimli projeleri yer aldı.

Vali Kerem Al, tüm öğrencileri emeklerinden dolayı kutlayarak, başarıların devamını diledi. Öğrenciler de Vali Al’a ziyareti nedeniyle teşekkür ettiler. Ömer Ali TURUNÇ

TÜBİTAK 4006 PROJELERİ VE ÖĞRENCİLERE FAYDALARI

TÜBİTAK, 4006 projesi okullarda önemli hareketliliğe ve bilimsel heyecanın yaşanmasına katkı sağladı. Öğrencilerin hatta öğretmenlerin eğitim süreçlerine zaman zaman yenilikler getirmek gerekmektedir.

TÜBİTAK bilim fuarları ortaokullarda ve liselerde öğrencilerin kendini ifade etmelerine katkı sağlamaktadır. Öğrenciler sene içerisinde matematik, fen, sosyali Türkçe, dil öğretimi, sanatsal faaliyetler, değerler eğitimi gibi konularda çalışmakta ve rehber öğretmeniyle bilimsel bir sürecin içerisine girmektedir. Bu çalışma süreci öğrencilerin derslere farklı bir boyuttan bakmalarını sağlamaktadır.

Bir ortaokul öğrencisi bir konu belirlemekte, bu konuyu rehber öğretmeniyle tartışmakta, rehber öğretmen ve öğrenci konuyu sınırlamakta ve konunun kapsamını belirlemektedir. Bu süreç çocuğun değerli ve farklı olduğu hissi yaşamasına katkı sağlamaktadır. Daha sonra araştırma sürecine geçen genç, internetten, daha önce yayınlanmış çalışmalardan, diğer öğretmenlerinde gerekli bilgiyi topuklama sürecine girmektedir.

Gençler, TÜBİTAK proje yarışmalarına katılmakla özgüven elde etmektedir, bu çalışmalarla öğrenci okul idaresiyle daha önemli mevzuda muhatap olmaktadır, bir şey üretiyor olmanın hazzını ve onurunu yaşayan genç, artık kendisini akranları arasında farklı ve ayrıcalıklı hissetmektedir.

Bu çalışmaların sergi boyutuna gelmesi  öğrenciler için daha fazla kazanım ortaya çıkarmaktadır. Yıl içerisinde hazırlanan ve sergi düzeyine getirilen çalışmalar okullarda geniş davetli topluluklarının katılıyla sergilenmektedir. Birkaç okulun TÜBİTAK 4006 sergisine katılma imkanı buldum. Öğrencilerin yapmış olduğu hazırlıkları ve ortaya çıkardığı ürünleri izleyicilerle buluşma heyecanı oluşturmaktadır.

Öğrenciler, ilin protokolünün ve diğer okul müdürlerinin, sendikaların ziyaretleri sırasında  çalışmalarını büyük bir heyecanla ve samimiyetle sunmaktadırlar. Her bir öğrenci sıranın kendisine gelmesini beklemekte, standına gelen ziyaretçilere defalarca çalışmasını anlatmaktadır. Davetlilerin merakla sordukları sorulara heyecanla ve gözlerinin içi gülerek verdikleri cevabın öğrencilerin kişisel ve akademik gelişimlerine ne kadar katkı sağladığı hesap edilemez bile.

Eğitimde başarının sırrı bu tür çalışmalarda gizlidir. Çağımızın öğrencisi emir almaktan ve nasihat dinlemekten  pek de hoşlandığı söylenemez Gençler pasif durumdan çıkmak ve aktif rol almak istemektedir. Öğrenciler, özgürlüğü üretmekte,buldukları oranda sanal ve değerleri zayıflatan hatta bozan özgürlükten uzaklaşacaklardır.  Asıl beklenen özgürlük, fikir özgürlüğü, üretmen özgürlüğü, okuma özgürlüğü, itiraz etme özgürlüğü olmalıdır. (HACI SARI)

 

Ömer Ali TURUNÇ