Gübre alırken bunlara dikkat edin

 

Gübre Alacaklar DikkatOsmaniye Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Sağlam, çiftçilere gübre konusunda uyarılarda bulundu.

İbrahim Sağlam, “İl Müdürlüğümüzce yapılan denetimler; 29 Mart 2014 tarih ve 28956 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan gübrelerin piyasa gözetimi ve denetimi yönetmeliği gereğince yapılmaktadır. İlimizde yoğun olarak gübreleme faaliyetlerinin başladığı bu günlerde, Müdürlüğümüzce yapılan denetimler arttırılmış olup, değerli çiftçilerimizin emeklerinin zayii olmaması ve mağdur duruma düşmemesi için Gübre alırken dikkatli olmaları gerekmektedir” dedi.

Gübre alırken dikkat edilmesi gereken hususlar ile ilgili de bilgiler veren Sağlam, şunları söyledi: “Şöyle ki; Gübreyi, gübre bayilerinden alınız. Gübre alırken gübrenin ambalajına, ağırlığına dikkat ediniz. Gübreyi bayilerin işyerinin bulunduğu yerlerdeki resmi depolarından alınız. Başka yerlerde (mahalle içinde vs yerlerden) gösterilen veya gösterilecek olan depolardan gübre almayınız. Gübre alırken, gübre alacak olduğunuz işyerinin gübre bayisi olup olmadığına dikkat ediniz. Gübre bayisi olmayan işyerleri veya kişilerden gübre almayınız. Gübre ambalajlarının yırtık, deforme olmuş, yazılarının silinmiş, pörsümüş ve eski olmamasına dikkat ediniz. Almak istediğiniz gübreyi güvendiğiniz bayilerden mutlaka fatura kestirerek alınız. Faturasız ürün almayınız.”

Çiftçilere her konuda yardıma hazır olduklarını ifade eden Sağlam, “Her türlü problemleriniz için Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüzün 814 11 75 ve 814 1176 numaralı telefonlarını arayabilirsiniz. Bol kazançlı yıllar dileriz” diye konuştu.

Ali Celal KAYMAK