GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLER OKÜ’YÜ ÇOK BEĞENDİ

GÖNÜLLÜ ÖGRENCİLEROsmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Türk’e, Damla Gönüllülük Hareketi Gönüllüsü İlknur Köseoğlu çiçek takdim ederken, Emine Bakırcı da plaketi Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Mustafa Loğoğlu ile birlikte takdim etti. Programın sonunda Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Mustafa Loğoğlu, Üniversitenin kapılarını açan Rektör Prof. Dr. Murat Türk’e teşekkür etti.Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Araştırma ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü’nce uygulamaya konulan gönüllülük esaslı faaliyetlerinden biri olan Damla projesi ile Osmaniye’ye gelen 43 gönüllü öğrenci Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Türk ile bir araya geldi.

Üniversite Rektörlük Büyük Salonda düzenlenen programda OKÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, Damla Gönüllülük Hareketi Gönüllülerine Üniversite hakkında bilgileri paylaştığı bir sunum yaptı. Rektör Prof. Dr. Murat Türk, konuşmasının ardından Damla Projesi Gönüllüleri ile sohbet ederek kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

ÇİÇEK VE PLAKET

Rektör Prof. Dr. Murat Türk’e, Damla Gönüllülük Hareketi Gönüllüsü İlknur Köseoğlu çiçek takdim ederken, Emine Bakırcı da plaketi Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Mustafa Loğoğlu ile birlikte takdim etti.

Programın sonunda Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Mustafa Loğoğlu, Üniversitenin kapılarını açan Rektör Prof. Dr. Murat Türk’e teşekkür etti.

Programa Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Susran Erkan Eroğlu ile Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Mustafa Loğoğlu da katıldı.

Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Mustafa Loğoğlu konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

DAMLA GÖNÜLLÜLÜK HAREKETİ

Serüvenimiz 2013 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığımız bünyesinde, “10 Gönüllü Gün 1000 Gönüllü Genç” adıyla başladı. 2014 yılından itibaren ise “Damla Projesi” adıyla devam eden gönüllülük faaliyetlerimiz, Eylül 2016’dan sonra Damla gönüllüleri tarafından Uluslararası Damla Gönüllüleri Derneği (UDG)’nin de kurulmasıyla  bir gönüllü hareketine dönüştü.

Uluslararası Damla Gönüllülük Hareketi olarak, “insanlığın ihtiyacı olan merhametli gönüller inşa etmek” amacıyla yola çıktık. Bu yolda bizler, kalbimizin ulaşmadığı tek bir ülke, tek bir il, tek bir köy, tek bir okul ve tek bir canlı bırakmamak, geleceğin mimarları olan gençlerle daha iyi bir dünyaya ışık tutmak için çabalıyoruz.

DAMLA GÖNÜLLÜLÜK PROJESİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı faaliyetlerinden biri olan Damla Projesi gönüllülük esaslı olup insan odaklı bir çalışmadır. Proje kapsamında gidilen illerde dezavantajlı aile, çocuk ve gençlerin hiç bir din, dil ve etnik köken ayrımı yapmadan katılımcı gençlerle bir araya gelmesi; kültürel değerlerin karşılıklı aktarımı ile programın yürütüldüğü yörelerdeki insanlarla, katılımcı gençlerin hayata bakış açılarının olumlu yönde etkilenmesi amaçlanmaktadır.

Damla projesinin her bir programı ülkemiz üniversitelerinde eğitim gören yerli ve uluslararası öğrencilerin oluşturduğu 40 kişilik ekiplerden oluşmaktadır. Bu ekipler projenin yürütüldüğü illerde dezavantajlı bölgelerde gönüllülük faaliyetleri yürütmektedir.

Program süresince proje kapsamındaki ulaşım (Türkiye), konaklama ve yemek masrafları Bakanlığımız tarafından karşılanmaktadır. Program sonunda katılımcı gençlerimize katılım belgesi verilmektedir.

Hasan KILIÇ