“GENÇLERE MESLEK, EKONOMİYEDESTEK”  PROJESİ SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLDİ  

 

DSC_5368Projeyi hazırlayan ve uygulamasında görev yapmakta olan Hasan GÜLAY, projede hakkında bilgi verdi. Hasan GÜLAY, 400.000 Euro bütçeli projenin 1 Mart 2016 tarihinde başladığını ve 28 Şubat 2017 tarihinde biteceğini belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından koordine edilen Genç İstihdamının Desteklenmesi II Hibe Programı kapsamında Bahçe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önderliğinde uygulanmakta olan ”Gençlere Meslek Ekonomiye Destek” adlı proje kapsamında Osmaniye Öğretmenevinde konferans yapıldı.

 

Yapılan konferansa işletme sahipleri ve çalışanları,  orta öğretim ve üniversiteye okuyan öğrenciler, gençler, kamu kurumları yöneticiler, sektör temsilcileri,  sivil toplum kuruluş temsilcileri, mesleki oda kuruluş temsicileri katıldı.

 

Projeyi hazırlayan ve uygulamasında görev yapmakta olan Hasan GÜLAY projede hakkında bilgi verdi. Hasan GÜLAY, 400.000 Euro bütçeli projenin 1 Mart 2016 tarihinde başladığını ve 28 Şubat 2017 tarihinde biteceğini belirtti.

 

15-29 yaşarası gençlere iş gücü piyasasının talep ettiği beceriyi kazandırmak için eğitim vermek, iş kurmak isteyenlere girişimcilik, kariyer konusunda rehberlik ederek geçlerimize okul yaşamından çalışma hayatına geçmelerine yardımcı olmayı amaçlayan proje kapsamında;

60 gence KOSGEB onaylı “Girişimcilik” eğitimi verilmiş, 20 genç “CNC Tezgahları ve Programlama”, 20 gence “Temel Metal Şekillendirme (Kaynakçılık)”, 20 genç bayana “Hasta ve Yaşlı Refakatçısı”, 20 bayana “Kadın Model Etek Dikimi (Giyim)” kursu verildiği ve 80 gencinde bu kurslarda halen mesleki eğitime devam ettiğini söyledi. Proje kapsamında eğitimlerini tamamlayan kursiyerler TOSCELİK ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde bir ay staj yaptığını belirti.

Yine proje kapsamında www.gencleremeslek.com adresli işveren ile iş arayanı buluşturacak bir web sayfası hazırlandığını, OKÜ Meslek Yüksekokulunda “Kariyer Destek Masası” kurulduğunu, eğitimler için gerekli bilgisayarların, mobilyaların, kaynak makinalarını ve sarf malzemelerin alındığını belirti.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Ramazan ÇELİK, sanayinin gelişmesi ve ülkemizin refah seviyesini artırmak için mesleki eğitimin önemli ve mesleki eğitimin geliştirilmesinde önemli olduğunu, genç nüfusa sahip olan ülkemizin aynı zamanda genç iş gücünün eğitimini de önemli hale getirdiğini,

 

Genç iş gücünün hangi alanlarda mesleki ve teknik eğitime ihtiyaç duyduğunun belirlenmesi, ihtiyaçlara göre eğitim planlarının yapılması ile toplumun ve sektörün taleplerine uygun nitelikte iş gücü nün yetiştirilmesi gerektiğini,

 

Mesleki ve teknik eğitimin amacı öğrencileri iyi vatandaş olarak yetiştirmenin yanı sıra esnek bir yapı içinde ilgi ve yetenekleri doğrultusunda ortak bir genel kültür verilerek bir üst öğrenime ve/veya iş hayatına hazırlamayı amaçladığını,

 

Eğitim ve öğretim sisteminin kalitesini artırarak, istihdam ve eğitim arasındaki ilişkiyi güçlendirmek ve böylece ulusal yeterlilikler çerçevesi oluşturulmasının ülkemizin öncelikli ihtiyaçları arasında yer aldığını ve son yıllarda mesleki ve teknik eğitimin ortaöğretimdeki oranının artırılması ve niteliğinin yükseltilmesi konularında önemli adımlar atıldığını belirtti. Bu adımlardan birinin de okul sanayi işbirliğinin sağlanması olduğunu söyledi.

 

Bahçe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önderliğinde “Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi”, “Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Bahçe Meslek Yüksekokulu”, “Osmaniye organize Sanayi Bölge Müdürlüğü”, “TOSÇELİK”, “Osmaniye Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği” ortaklığında yürütülmekte olan bu projenin mesleki eğitimde kalitenin artırılmasında önemli olan okul sanayi işbirliğine iyi bir örnek olduğunu ve bu işbirliklerinin artırılması gerektiğini söyledi.

 

Daha sonra TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğünü ve Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Dr. Serdar SAYAN, sanayi-okul işbirliği, yeni nesildeki masa başı çalışma isteğinin nasıl kırılabileceği, sigorta güvencesi olmadan çalışmanın doğuracağı sorunlar, iş güvenliğinin önemi, ülkemizdeki işsizliğin yapısal özellikleri ve çözüm önerileri hakkındaki düşüncelerini paylaştı.           

 

Katılımcılara verilen yemek ikramı ile konferans tamamlandı. Hasan KILIÇ