Gençler 10 Kasımda Köy Okullarındaydı

IMG_7905Osmaniye Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Osmaniye Gençlik Merkezi üyesi, İlimizde üniversite eğitimi alan gönüllü gençler 79. Ölüm yıldönümünde 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı kapsamında Issızca Şehit Ahmet Çalık İlk ve Ortaokulu ile Çağşak İlkokulu’nu ziyaret ederek programlara katıldılar, öğrencilere bayrak hediye eden gençler günün anlam ve önemine dair sohbet ettiler.

Okul programlarından sonra gençler Atamızın Anıtkabir’deki mozolesi için 1953 yılında gönderilen Osmaniye Kırmızısı ile bilinen mermerin çıkartıldığı mermer ocağını gezdi. Çağşak Köyü muhtarı Burhan Kaya mermerin özelliği, Osmaniye’den Anıtkabir’e gönderilmesi ile ilgili tarihsel süreç hakkında gençlere bilgi verdi.

Gençler, böyle anlamlı bir günde köy okullarında olmaktan dolayı mutlu olduklarını, daha da önemlisi ilk kez burada Osmaniye Gençlik Merkezi aracılığı ile öğrendikleri Atatürk’ün mozolesinin mermerinin çıkartıldığı yerde olmanın apayrı bir duygu olduğunu bu vesile ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü  rahmet, minnet ve şükranla andıklarını ifade ettiler.  Hasan KILIÇ