Engellilerin proje başvuru şartları açıklandı

 

DSCF7835İŞKUR personeli Hülya Göksu tarafından Engelli projeleri hakkında Engelli bireylere yönelik toplantı ve sunum yapılarak bilgi verildi. Engelli bireylerin İŞKUR’da katıldığı toplantıda verilen bilgiler doğrultusunda Engellilere yönelik çalışma yapan bütün sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, belediyeler ve kamu kurumları ile kendi işini kurmak isteyen engelliler projelerini hazırlayıp 10 Haziran’a kadar İŞKUR İl Müdürlüğü’ne teslim edebilirler.

Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Osmaniye İl Müdürü Ahmet Altunkaynak, “Engelli bireylerin kendi işlerini kurmasına, engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonları ile işe ve işyerine uyum projelerini destekleyerek istihdamlarına yardımcı olmaya devam ediyoruz” dedi.

Proje başvurusunda bulunacak Engellilerde aranan şartlara değinen Hülya Göksu, “İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak, bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerinin en az yüzde 40’ını kaybettiğini Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile belgelendirmek, hangi sebeple olursa olsun emekli olmamak, 18 yaşını tamamlamış olmak, kendi üzerine aktif olarak kayıtlı işyeri olmamak, İşyerinin kurulacağı il sınırları içinde ikamet etmek, Girişimcilik Sertifikası’na sahip olmak, kurulacak işle ilgili istenilen diploma, sertifika, izin vb. belgelere sahip olmak” olduğunu belirtti.

Ali Celal KAYMAK