Engelli Evde Bakım Hizmetlerinden yararlanan hasta yakınlarına seminer verildi

IMG_4947 (Large)Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Sosyal Hizmet Merkezi Eğitim ve Danışmanlık birimince, Engelli Evde Bakım Hizmetlerinden yararlanan ailelerde “Bakıcı” rolünü üstlenen bireylere yönelik; Osmaniye Valiliği Ahmet Cevdet Paşa Toplantı Salonunda “Hijyen Eğitimi, Engelli ile İletişim, Evde Bakım Prosedürü ve Evde Sağlık Hizmeti” konularında seminer programı düzenlenmiştir.

Programın açılış konuşmasını yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Hamit Coşkun, “Sosyal devlet olmak, toplumu oluşturan tüm bireylerin hayatın her alanına etkin ve eşit bir şekilde katılımını sağlamayı gerektirir. İnsan odaklı ve hak temelli bir anlayışla, vatandaşlarımızın tamamı için hizmet üretmeye, engellilerimizin sorunlarına çözüm üretmek ve hak ettikleri standartlara kavuşmaları için çalışmaya devam ediyoruz. Bu doğrultuda; eğitim, sağlık, istihdam, erişebilirlik, sosyal hizmetler alanlarında engellerimizin sorunlarını tespit ederek, bu sorunlara yönelik çözümler üretiyor ve hızla uygulamaya geçiriyoruz”diye konuştu.

Programda Öğretmen Ayça Uçar Demir, “Engel Çeşitleri Nelerdir? İletişim, İşitme, Görme, Zihinsel ve Bedensel Engel” ve sonradan ortaya çıkarak kişinin hayatını kısıtlayan hastalıkları anlattı. Engelli ile iletişimde, kullandığımız söz kadar yüz ifadesinin jest ve mimiklerin, el ve kol hareketleri, beden duruşu ve ses tonunun iletişim kurulan kişiyi nasıl etkilediği hakkında bilgiler verdi.

Psikolojik Danışman Zeliha Toprak ise, Engelli ve Yaşlı Evde Bakım Hizmetleri Yönetmelik ve yönetmelik çerçevesinde “Bakıcıların Sorumlulukları, Bakım Planı Esasları, Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyetinin Usul ve Esaslarını” anlattı.

Sosyolog Kübra Akkaş da “Hijyen ve Sağlık ilişkisi, Hastanın Bakımında Kişisel ve Konut Hijyeninin Önemi ve Genel Hijyen” kuralları hakkında bilgiler verdi.

Engelli Evde Bakım Hizmetlerinden yararlanan hasta yakınlarının yoğun ilgi gösterdiği programa yaklaşık 150 kişi katıldı.

Ali Celal KAYMAK