Engelli Derneklerinin kapasitesinin artırılması hedefiyle eğitimler yapıldı

Osmaniye İl Engelli Meclisi Üyeleri eğitimden geçtiEngelliler Konfederasyonu’nun, Osmaniye ile birlikte toplam 54 ilde yürütmekte olduğu “Türkiye Engelliler Meclisine Doğru” projesi kapsamında düzenlenen Hak Temelli Savunuculuk ve Katılımı Güçlendirme Eğitimleri devam ediyor. Proje kapsamında geçen yıl kurulan Osmaniye İl Engelli Meclisi üyeleri 21-22 Aralık günlerinde bu eğitimden geçti. Osmaniye merkezin yanı sıra Düziçi ve Kadirli ilçelerinden de engelli derneklerinin katıldığı eğitimde ayrıca Korkut Ata Üniversitesi, Kent Konseyi, Milli Eğitim Bakanlığı ve Baro temsilcileri de bulundu.

Toplantının açılışını İl Engelli Meclisi Başkanı Haydar Aktürk yaptı. Ardından proje sorumlusu ve iletişimci Selen Doğan proje hakkında bilgi verdi. Ankara’dan gelen Engelliler Konfederasyonu başkanı avukat Turhan İçli’nin sunuşuyla başlayan eğitimden iki gün boyunca yaklaşık 45 kişi yararlandı. Eğitimin konu başlıkları şunlardı: Savunuculuk ve Lobicilik, Hak Temelli İletişim, Uluslararası İnsan Hakları Mekanizmaları, Kaynak Geliştirme, İzleme, Gönüllü Yönetimi.

Bu altı başlık altında engelli derneklerinin ve engellilik alanında çalışan kurum/kuruluşların kapasitesinin artırılması hedefiyle yapılan eğitimlerin, Osmaniye’nin ardından Mersin ve Adana’da devam edeceği bildirildi.

Ali Celal KAYMAK